Gülten'in babası var

Öğretmen olacak
Van'ın Ermişler Köyü'nde Mehmet Bağatemur, kızı Gülten'i okutmak için çırpınıyor. Köydeki 100 kız arasından yediye giden ilk çocuk Gülten, "Ben öğretmen olup herkese yardım etmek istiyorum" diyor.
Altı çocuğu okullu
Mehmet bey, kızını yedi kilometre uzaklıktaki okula yollayınca gördüğü tepkilere aldırmamış. Söz onun: "Yedisi kız 13 çocuk var. Altı çocuk okutuyorum, Gülten'i borçla kaydettirdim."
Haber: GÜLAY ÖZEK / Arşivi

VAN - Gülten Bağatemur, kızların, ya hiç okula gönderilmediği ya da beşinci sınıfa kadar okutulduğu Ermişler Köyü'nde yedinci sınıfa giden ilk kız öğrenci oldu. 13 çocuklu bir ailenin kızı olan Gülten, hem mutlu hem üzgün: "Diğer kızların da okutulmasını istiyorum. Öğretmen olup herkese yardım etmek istiyorum."
Van'a 30 kilometre mesafedeki 2 bin nüfuslu Ermişler Köyü'nde bir tabu, yıllar sonra yıkıldı. Okulunda beşinci sınıfa kadar eğitim verilen köyde bazı aileler kızlarını 5'inci sınıfa kadar gönderdi, büyük bölümü ise hiç göndermedi.
Köylüler, 'töre böyle' diyerek kızların okumasına karşı çıkarken, baba Mehmet Bağatemur, tepkilere aldırış etmeden bu tabuyu yıktı. Beşinci sınıfı bitiren Gülten okumak istediğini söyleyince, iki odalı evde 15 nüfus yaşayan Bağatemur borç para buldu ve kızını köye 7 kilometre mesafedeki Gedikbulak Köyü İlköğretim Okulu'na kaydettirdi. Böylece Gülten, eğitim çağındaki yaklaşık 100 kızın okula gönderilmediği köyde, 48 yıl önce kurulan beş yıllık okulu bitirdikten sonra eğitimini sürdüren tek kız öğrenci oldu.
Bağatemur ailesinin yedisi kız 13 çocuğu var. Üçü kız altı çocukları ilköğretimde. Diğer kızlardan üçü okul çağı yaşına gelmemiş, en büyük ablaları hiç okula gitmemiş. Eşi Türkçe bilmeyen Bağatemur, köylerinde kızların okula gönderilmediğini belirterek şunları söyledi:
"Kızımı okula gönderdiğim için çok tepki aldım. Ancak kızım okumak istedi. Borç para alıp onu okula kaydettirdim. Taşımalı sistemle eğitimini sürdürüyor. En büyük kızım hiç okula gidemedi. Maddi imkânım el verirse, diğer kızlarımı da okutacağım. Ben kız-erkek ayrımı yapmıyorum. Okul çağındaki altı çocuğumu, tüm imkânsızlıklara rağmen okutuyorum."
Her sabah erkenden köyün 80 erkek öğrencisiyle birlikte minibüse binip okuluna giden Gülten'in devletten bir isteği var:
"Ben okuyup öğretmen olmak, ileri de hem aileme destek, hem köyün diğer kızlarına yardımcı olmak istiyorum. Devlet de okula gönderilmeyen kızlara sahip çıkıp, eğitim almasını sağlasın."
İlköğretim sekizinci sınıfa kadar okuyup imkânsızlık yüzünden okulu bırakan Ercan Bağatemur, kız kardeşi Gülten'in okumasına destek
için inşaatlarda çalışmaya başlamış. 17 yaşındaki Ercan, "Diğer kardeşlerim de okusun. Artık insanların cahil kalmasını istemiyoruz" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7450717450710

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.