Gül'ün isim önerisi: 'Hacı Bektaş-ı Veli'

Gül'ün isim önerisi: 'Hacı Bektaş-ı Veli'
Gül'ün isim önerisi: 'Hacı Bektaş-ı Veli'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Büyük Selçuklu Mirası Projesi tanıtımı toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sokaklardaki gösterilerin muhakkak bitmesi gerektiğine inandığını söyleyen Gül, “Kimse farkında değil. Sıcağı sıcağına kimse fark etmiyor ama ben konuşuyorum dünyasıyla. Dışarıdan büyük tereddütler olmaya başladı. Özellikle yatırımcıların. Türkiye önemli büyük projelere, önemli uluslararası yarışmalara girmiş vaziyette. Olimpiyattan tuttun da Expo’ya kadar... Bütün bunları doğrusu düşünerek artık bu sokaklardaki şeyleri bırakmak gerekir” diye konuştu.

Gerisinde kalmamalı

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in sosyal medyaya yönelik yasal düzenleme yapılması gerektiğine dair sözlerinin anımsatılması üzerine Gül, “Bunlar kesinlikle Avrupa hukukunun, beraber olmaya çalıştığımız, gelişmiş demokrasilerdeki hukukun gerisine düşmemesi gerekir” dedi. Türkiye üzerinde bir oyun oynandığı iddiaları hatırlatılarak, “Sizdeki veriler de böyle bir oyuna işaret ediyor mu?” sorusu üzerine Gül, şunları söyledi: “Hepimiz bu olaylarla ilgili sarsıntı geçirdik. Herkesin alacağı muhakkak ki dersler var. Şimdi artık hemen toparlanmamız lazım. Yoksa kendi kendimize zarar vermeye başlarız. İmaj yapmak için 10 sene uğraşırsınız ama onu bir haftada yıkarsınız.”

Hassasiyeti gördüm

Gül, 3. köprünün ismi ile ilgili polemiklerin hatırlatılması üzerine de, “Böyle bir hassasiyeti gördüm, belki şöyle yapılabilir. Belki büyük bir devlet projesine ‘Hacı Bektaş-ı Veli’, ‘Pir Sultan Abdal’ ismi verilebilir, çok önemli bir kamu projesine” yanıtını verdi.