Gümrük geyikleri Ankara'ya

Şile Hayvanat Bahçesi için Hollanda'dan getirilen ancak izinleri alınmadığı için gümrükte mahsur kalan beş geyik, Atatürk Orman Çiftliği'ne yerleştiriliyor.

İSTANBUL - Şile Hayvanat Bahçesi için Hollanda'dan getirilen ancak izinleri alınmadığı için gümrükte mahsur kalan beş geyik, Atatürk Orman Çiftliği'ne yerleştiriliyor. Hayvanat bahçesi sahibinin, Devlet Üretme Çiftliği'ne hibe etme kararı üzerine, geyiklere Tarım Bakanı Mehdi Eker özel izin verdi.
Talihsiz geyikler, 'deli dana' riskine karşı alınması gereken izin alınmadığı için Türkiye'ye sokulmamış, Hollanda ise 'yeterince uzun süre Türkiye havası soluyan' hayvanları şap hastalığı riski nedeniyle geri kabul etmemişti!
Geyiklere önce İstanbul Üniversitesi talip oldu. Veteriner Fakültesi bünyesinde geyikler için özel bir komisyon oluşturuldu. Komisyon dün Yenibosna'da DHL kargo şirketinin gümrük alanında kafes içinde tutulan hayvanları sağlık kontrolünden geçirdi. Prof. Dr. Tamer Dodurka, 25 gündür dar kapalı bir kutuda kendi dışkıları üzerinde yaşayan hayvanların son birkaç gündür daha geniş bir kafeste tutulduğunu açıkladı. Dodurka "İ.Ü. bünyesine de alabiliriz" dedi.
Ancak Şile Hayvanat Bahçesi sahibi Halit Sümbül, geyikleri hibe etme kararı aldı. İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Kavak şu bilgileri verdi: "Bu sıradışı bir durum. Sümbül'ün vergileri ödeyerek hibe etmesi üzerine Bakan Eker tarafından ilk kez bir defaya mahsus olmak üzere izin verilmiştir. Geyikler Atatürk Orman Çiftliği'nde doğal ortama eşdeğer bir parkta yaşamlarını sürdürecek." Bu açıklamadan sonra geyikler gümrükten alınarak Ankara'ya götürüldü. (Radikal, aa)