Gümrük kapılarında kimler, nasıl oy kullanabilir?

Gümrük kapılarında kimler, nasıl oy kullanabilir?
Gümrük kapılarında kimler, nasıl oy kullanabilir?
Gümrük kapılarında kimler oy kullanabilir? Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olunup olmadığı nasıl öğrenilir? Yurt dışı seçmen kütüğüne nasıl kayıt olunur? Soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan tüm seçmenler, gümrük kapılarında oy kullanabilir.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olduğu halde herhangi bir dış temsilciliğe bağlı bulunmayan veya sandık kurulacak temsilcilikler dışında başka bir temsilciliğe bağlı bulunan seçmenler Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen herhangi bir gümrük kapısında oy kullanacaklardır.

Sandık kurulacak temsilciliklere kayıtlı seçmenler de dilerse gümrük kapılarında oy kullanabileceklerdir.

Gümrük kapılarında seçmenin oy vermek için geldiğinde sandık kurulu başkanı, seçmenin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını gösteren nüfus hüviyet cüzdanı veya kimlik tespiti amacıyla düzenlenmiş ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan resmi belgeler veya pasaportundan, kimliğini tespit eder. Seçim Bilişim Sistemi (SEÇSİS) üzerinden Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olunup olunmadığını ve başka bir yerde oy kullanıp kullanmadığını kontrol eder.

Oy kullanmadığı anlaşılan seçmen, sandık kurulu mührüyle mühürlenmiş olan oy pusulası ve oy zarfı ile “EVET” veya “TERCİH” yazılı mührü alarak oyunu kullanmak üzere kapalı oy verme yerine girer ve oy verme işlemini genel esaslara göre tamamlar, ayrıca SEÇSİS sistemi üzerinden oy kullandı olarak işaretlenir.

YURT DIŞI SEÇMEN KÜTÜĞÜNE KAYITLI OLUNUP OLUNMADIĞI NASIL ÖĞRENİLİR?

Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı, kayıtlı iseniz kayıtlı olduğunuz yeri (kayıtlı olduğunuz dış temsilciliği), www.ysk.gov.tr  internet sayfasındaki "Yurt Dışı Seçmen Sorgulama" bölümünden gerekli bilgileri ve 7 karakterden oluşan şifreyi yazarak sorgulayabilirsiniz.

YURT DIŞI SEÇMEN KÜTÜĞÜNE NASIL KAYIT OLUNUR?

Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt dışı olmasına rağmen,

·         Yurt dışı seçmen kütüğünde ismi bulunmayanlar,

·         Kayıtlarında düzeltme yapmak isteyenler veya

·         Yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen seçmenler;

Yurt dışında iseniz,

a) Dış temsilcilikler aracılığı ile;

·         En yakın yurt dışı temsilciliğine nüfus cüzdanları ile başvurarak "Adres Beyan Formu" (Form B) doldurup imza karşılığı teslim etmeleri veya,

·         Söz konusu formun internetten çıktısını alarak doldurup imzalamak ve forma nüfus cüzdanı fotokopisini eklemek suretiyle en yakın yurt dışı temsilciğine posta ile göndermeleri gerekmektedir.

b) Dış temsilcilik bulunmaması halinde;

·         "Adres Beyan Formu"nun (Form B) internetten çıktısını alarak doldurup imzalamak ve forma nüfus cüzdanı fotokopisini eklemek suretiyle kayıtlı oldukları yerin nüfus müdürlüğüne posta ile göndermeleri gerekmektedir.

Yurt içinde iseniz;

Yurt içi adresinizin bağlı bulunduğu nüfus müdürlüğüne başvurarak ve pasaportunuzu ibraz ederek Adres Beyan Formu (Form B) doldurmanız gerekmektedir.

Seçim dönemlerinde; “Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesinin Usul ve Esasları”nı gösteren 140/II sayılı genelge hükümlerine göre işlem yapılmaktadır.

Seçmen işlemleri ile ilgili her türlü detaylı bilgi için: https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp