@ismailsaymaz

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda neler oluyor?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda neler oluyor?
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda neler oluyor?
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın bu yıl bin kişinin kazandığı muhafaza ve muayene memurlukları için düzenlenen mülakata da şaibe düştü. Üç bin kişilik sözlü mülakat listesinde adı bulunmayan üç kişinin kazanan kişiler listesinde adının yer aldığı ortaya çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu yıl ihtiyaç duyduğu 1000 eleman için KPSS’de yeterli puan almış 3000 kişiyi mülakata çağırdı. Mülakata hak kazananlar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nin sitesinde ilan edildi. Puan dilimlerine göre listelenmiş 3000 kişiye çeşitli tarihlerde mülakat günü verildi.

3 Haziran’da açıklanacağı belirtilen sonuçlar seçimden sonra, 8 Haziran’da Devlet Personel Daire Başkanlığı’nın sitesinde duyuruldu. İki listeyi karşılaştıran adaylar, mülakat listesinde olmayan en az üç ismin kazanan listesinde yer aldığını fark etti. Muhafaza memurluğunu 43. sırada kazanan A.T. ve 259. sırada kazanan M.Ç. ile muayene memurluğunu 77. sırada kazanan İ.U.’nun ilk listede bulunmadığı anlaşıldı. Bu skandal, www.iibfliler.net adlı sitede tartışmaya açıldı. Adı şaibeye karışan A.T., sitede “ÖSYM’nin kendi sisteminde yaptığı hatadan dolayı 2014/2 atama puanı kullandığım görünüyor. Bu sebeple listeye alınmadım. Ben de hatayı düzelttirdim. Ama sonradan olduğu için liste güncellenmemiş” diye açıklama yaptı. 

Bunun üzerine, sınavı kazanamayanlardan K.D., avukatı Gözde Mutlucan aracılığıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na başvurdu. Başvuru dilekçesinde, “Her adayın kaç puan aldığını gösterir listelerin, sözlü sınava ilişkin tutulan rapor ve tutanakların varsa görüntü kayıtlarının bir örneğinin Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince verilmesi” istendi. Mutlucan, sözlü mülakata hak kazananlar listesinde olmamasına rağmen kazananlar listesinde adları yer alan üç kişinin sonradan listeye eklendiği yönünde kuşkulu olduklarını söyledi. Mutlucan, “Sözlü mülakata giren 3 bin kişi var. Bir ay kadar süren tüm mülakata gölge düşmüş ve 3 bin kişinin hakkı gasp edilmiştir. En geç 15 iş günü içinde açıklanacağı ilan edilen mülakat sonuçlarının 3 Haziran’da değil de seçimlerinden hemen sonra, 8 Haziran’da açıklanması da şüphe uyandıran bir diğer meseledir” dedi. 


  http://www.radikal.com.tr/137756513775654

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kazananlar ya da kazandırılanlar - user991725

  bakanlığın yaptığı mülakatlar toptan iptal edilmeli. ne kamera kaydı var ne şeffaflık var ne sonuçlar vaktinde açıklanıyor. şaibe bulaşmış bir kere. bir tane hdp , chp li var mı mülakatı kazanan? listelere bakın sırf isimlere bakın anlayacaksınız demek istediğimi.

  .... - amaurot

  Sadece Gümrük Bakanlığı Muayene Memurluğu sınavı mı acaba? Memlekette yapılan sınavlar güvenilirliğini yitirmiş... Liyakat askıya alınmış, sadakat baştacı edilmişse halk gördü; %60 nihayetinde %40'tan büyüktür!

  the list - user859965

  mülakat listesinde olmayabilirler ama akraba listesinde vardırlar

  Sayın Yazar, - sblgngr

  Yıllardır sadece torpil, bizden olma, 'bunlar'dan olmama, yandaş kayırma, kpss' yi takmama yöntemiyle işe alım yapılması nedeniyle bu durumun normal olarak algılandığı ülkemizde, sanki olaymış gibi konuyu işlemeniz bana gelecekle ilgili silik de olsa bir umut verdi. Teşekkür ederim.