Gümrükte 40 ton şeker, 10 ton çay

Türkiye'deki yakınlarıyla bayamlaşmak için gelen Suriyevatandaşları sınır kapısında toplam 40 ton şeker ve 10 ton çay bıraktı!

ANTAKYA - Türkiye'deki yakınlarıyla bayamlaşmak için gelen Suriyevatandaşları sınır kapısında toplam 40 ton şeker ve 10 ton çay bıraktı!
Şeker Bayramı'nın ikinci günü başlayan ve 48 saat boyunca süren bayramlaşma için Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Hatay'a 13 bin 737 Suriyeli girdi. Yanlarında hediye olarak beş kilo şeker ile beş kilo çay getirmelerine izin verilen Suriyeli konukların çoğu yasal sınırı aşınca, gümrük kapısında toplam 40 ton şeker ile 10 ton çaya el konuldu.
'Her bagajda çuval var'
Suriye'de kilosu 50 Ykr, Türkiye'de ise 1.70 Ykr olan toz şekerle Suriye'de 3-4 YTL, Türkiye'de ise 7-8 YTL olan çayı Hatay'a sokmak isteyenler hakkında yasam işlem yapıldığını belirten Reyhanlı Kaymakamı Ünal Çakıcı, "Hatay'a gümrük kapısından girmek isteyen hemen hemen tüm araçlarda çuvallarla şeker ve çay bulundu" dedi. Bu arada, Hatay ve Reyhanlı'daki Suriyelilerin bayramlaşmayı tamamlayarak ülkelerine dönüşleri sürüyor.
Dönüş çilesi
Suriye'de akrabalarıyla bayramlaşmaya giden Türk vatandaşlarının dönüşü ise çileye dönüştü. Gece yurda dönmek için El-Selam'a ve Öncüpınar Sınır Kapısı'na akın eden Kilisliler, izdihama neden oldu. Vatandaşlar, yetkilileri işlerin ağır yürümesinden dolayı eleştirirken yağmur altında uzun süre bekledi. Kaçak çay, pirinç ve şekerlerine el konulanlar, "Ne bu çektiğimiz çile. Dört kilometre uzakta bizi araçtan indiriyorlar, sınır kapısına gelinceye kadar hediyelikleri sırtımızda taşımak zorundayız. Yaşlılar yorgunluktan baygınlık geçirdi" diye isyan etti. Yetkililerse Suriye'ye geçen 25 bin vatandaştan sadece 2 bin 500 kişinin 48 saat süre sınırına uyduğunu söyleyerek, birçok Türk'ün halen Suriye'de olduğunu söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7624367624360

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.