'Gümüş', gölü de ekonomiyi de kararttı

Su seviyesi düşen ve kirliliğin had safhaya ulaştığı Beyşehir Gölü'ne son darbeyi gümüşbalığı vurdu. Gümüş, göldeki levreklerin yumurtalarını yedi bitirdi, sazanlar da yok denecek kadar azaldı.

KONYA - Su seviyesi düşen ve kirliliğin had safhaya ulaştığı Beyşehir Gölü'ne son darbeyi gümüşbalığı vurdu. Gümüş, göldeki levreklerin yumurtalarını yedi bitirdi, sazanlar da yok denecek kadar azaldı. 1 Eylül'de başlayan av sezonunda ağlarını göle bırakan balıkçılar, çok az sayıda sazanla eve dönüyor.
Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erol Erdoğan, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nde su seviyesinin azalması, gölün kirlenmesi ve göle bırakılan gümüşbalığı nedeniyle balıkçılığın bitme noktasına geldiğini söyledi.
Sazanlar kaldı
Gölde balıkçılığın son birkaç yıldır can çekiştiğini ifade eden Erdoğan, göl çevresinde balık işleyen 17 işletmenin teker teker kapandığını, şu anda sadece iki işletmenin faaliyet gösterdiğini; onların da kapanmamak
için direndiğini söyledi: "Büyük ekonomik değeri bulunan levrek, göle bırakılan gümüşbalığının yumurtalarını yemesi nedeniyle tükendi. Gölden şu anda sazan ve az sayıda kadifebalığı çıkıyor. Balıkçılar, hemen her gölde bulunduğundan, çok fazla ekonomik değeri olmayan sazanla yetinmek zorunda kalıyor. Zaten tutulan sazanlar da iç piyasada tükenecek kadar."
Erdoğan'ın anlatımına göre balıkçılar bu sezondan da ümitsiz ancak mecburen ağ sallıyorlar:
"Birkaç yıl öncesine kadar 1000 olan balıkçı sayısı, geçen yıl 150'ye kadar düştü. Bu av sezonunda ise sadece 50 kadar balıkçı bu işi profesyonel olarak yapıyor. Bir bu kadar da amatör olarak, zaman zaman balığa çıkanlar var. Önceden balıkçılık yapan birçok kişi, Antalya'ya giderek seracılıkla uğraşmaya başladı. Birçoğu da asgari ücrete razı olup, çeşitli işlere girdi. Zaten gümüşbalığı sorunu çözülemiyor. Artık gölde levreği hayal olarak görüyoruz. Ancak gölün çözülebilecek sorunlarıyla da ilgilenilmezse, birkaç yıla kadar gölde balıkçı kalmayacak."
Kadifebalığı kurtarmıyor
Gölde işletmesi bulunan balıkçı Erol Dana, gölün çok kirli olduğunu, su seviyesinin düşmesi nedeniyle bazı kısımlarda dibinin görüldüğünü belirterek, "Gölden artık az sayıda sazan alabiliyoruz. Biraz da kadifebalığı çıkıyor. Kadifebalığını fabrikamızda işliyoruz. Ama onun da tadı yok, kurtarmıyor. Kadifebalığının yetmemesi ve levreğin tükenmesi, bizim de umutlarımızı tüketti" diye konuştu.