Gümüşlük'te kanalizasyon için kazma kürekli eylem

Gümüşlük'te kanalizasyon için kazma kürekli eylem
Gümüşlük'te kanalizasyon için kazma kürekli eylem

Muğla milletvekilleri ve Gümüşlük sakinleri dün hem iş hem eylem yaptı.

Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum’a bağlı Gümüşlük Beldesi’nde, belediyenin geçen nisan ayında başladığı kanalizasyon çalışmalarında iş makinelerinin tarihi dokuya zarar verebileceği gerekçesiyle Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi tarafından durdurulmasına tepkiler sürüyor. CHP’li üç Muğla milletvekilinin de bulunduğu 500 kişi, yarım kalan kanalizasyon hattında kazma ve küreklerle çalışarak, eylem yaptı.
Gümüşlük Belediyesi, geçen nisan ayında, 10 bin 300 metrelik kanalizasyon hattı için çalışma başlattı. Kanalizasyon hattının son 300 metresine gelindiğinde, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, kurum kararıyla, 1. derecede arkeolojik ve doğal sit alanı olan bölgedeki tarihi dokuya zarar verilebileceği gerekçesiyle, “Çalışmanın iş makineleri ile değil elle sürdürülmesini” isteyerek, çalışmaları durdurdu. Bunun üzerine, önceki gün Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Ülküm, bir saat kazma, kürekle çalışarak tepkisini gösterdi. Başkan Ülküm, kararın siyasi olduğunu savundu.
Tepkiler dün de devam etti. CHP Muğla milletvekilleri Ali Arslan, Fevzi Topuz ve Gürol Ergin’in de aralarında bulunduğu 500 kişilik grup, tepkilerini sahildeki kanalizasyon hattının kalan 30 metrelik kısmını tamamlamak için kazma ve küreklerle çalışarak, gösterdi. Kazmayla eyleme katılan emekli öğretmen Zülfiye Demirtaş,  “Son zamanlarda artan aşırı nüfus ve foseptik çukurlarındaki sızıntı nedeniyle hem koku hem de deniz kirliliği yaşanmaya başlamıştı. AKP Hükümeti’nin tamamen siyasi oyunu ile karşı karşıyayız. Tamamen haksız olan bu kararı, kazma kürekle bozacağız” dedi.
Milletvekili Fevzi Topuz ise Gümüşlük’ün siyasetin, devlet olanaklarını kullanarak baskı ile seçim öncesi gözdağı verildiğinin en güzel örnek olarak gösterilebileceğini söyledi. İş makinelerinin çalışmasına izin verilene kadar kazma kürekli eylemler sürecek.