Günay: Hasankeyf'i korumak görevimiz

Günay: Hasankeyf'i korumak görevimiz
Günay: Hasankeyf'i korumak görevimiz
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul turistlerin ilgisini çeken antik kent Hasankeyf'i korumak 'artık bizim görevimiz' dedi


BATMAN - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, antik kent Hasankeyf'i korumak istediklerini söyledi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır gezisine eşlik ettikten sonra Batman'a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, havaalanı VIP salonunda, 10 bin yıllık antik kent Hasankeyf ilçesindeki tarihi kalıntıların baraj tehdidi altında kalmasıyla ilgili konuştu. Eleştirilerin odağı haline gelen Ilısu Barajı'nın sık sık gündeme gelmesiyle Hasankeyf'i bütün dünyanın tanıdığını anlatan Bakan Günay, turistlerin büyük ilgisini çeken antik kenti çeken Hasankef'i korumak istediklerini söyledi.
Ilısu Baraj gölü için öngörülen kredinin Avusturalya, Almanya ve İsviçre tarafından askıya alınması kararı ardından Mardin'in Dargeçit İlçesi yakınındaki baraj alanında çalışmalar geçici olarak dururken, Bakan Ertuğrul Günay, “Herkes Ilısu barajına tepki gösteriyor. Fakat 10 bin yıllık Hasankeyf'i dünyanın dört bir yanına tanıtan da bu baraj projesi oldu. Son yıllarda binlerce turisti buraya çeken önemli etkenin Ilısu Barajı olduğunu biliyoruz. Artık dünyanın tanıdığı Hasankeyf’i korumak bizim görevimizdir” dedi. Hasankeyf’in son durumu hakkında Turizm İl Müdürlüğü ve kentteki ilgili yöneticilerden bilgi alan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, şöyle konuştu:
“Her şeyden önce Hasankeyf'in korunması şartıyla bir barajın yapılmasından yanayım. Çünkü 10 bin yıllık bir ilçe bizim için de önemli. Hasankeyf'e bir dizi proje katkısıyla, turizm potansiyelinin bu bölgeye açılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Güneydoğu'da turizm potansiyeli yaygınlaştırmanın bir yolu da tarihi dokuyu korumak ve geliştirmektir. Biz Hasankeyf’i çok önemsiyoruz. Kesinlikle burayı göz ardı etmiyoruz.”
Antik ilçe Hasankeyf ile ilgili bakana bilgi veren Kültür ve Turizm İl Müdürü Selahattin Ortaboy, “Nisan ayının ilk haftasında kutlayacağımız turizm etkinlikleri haftasında sizi Hasankeyf'e davet ediyoruz” sözü üzerine Bakan Günay, “Ben de Hasankeyf'i çok merak ediyorum. Bir aksilik olmazsa geleceğim” dedi.(dha)