Günay inşaatı savundu: Estetik yapı

Günay inşaatı savundu: Estetik yapı
Günay inşaatı savundu: Estetik yapı

Avanos?ta bakanlığın SİT alanına yaptırdığı inşaat, belediye tarafından mühürlenmişti.

İSTANBUL - Nevşehir’e bağlı Avanos’ta peribacalarının bulunduğu SİT alanı Zelve Vadisi’ne, bakanlığının betonarme bina yapmasının ne derece doğru olduğu sorulan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Yaptığımız iyi girişimler böyle geleneksel alışkanlıklarla çatışıyor. Konuyu yakından takip ediyorum. Koruma Kurulu kararına bir aykırılık varsa çalışmaları durdururum” dedi. Bakan, İstanbul’da katıldığı bir toplantının ardından gazetecilerin Kapadokya’daki inşaatla ilgili sorularını şöyle yanıtladı:
“Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararı çerçevesinde orada içinde ihtiyaç, bilgilendirme ve kitap satış merkezlerinin olduğu bir karşılama merkezi yapılıyor.  Koruma Kurulu kararına bir aykırılık varsa oradaki çalışmaları durdururum. Karkas yapı, daha sonra yerel taşlarla örülecek, son derece estetik bir düzenleme yapılıyor. Oradaki seyyar satıcıların yerleri kamulaştırılmış, bedelleri ödenmiş buna rağmen orada satış yapmaya devam etmek istiyorlar. Ne yazık ki yaptığımız iyi girişimlerin direnişlerle karşılaşıldığı biliniyor.”
İnşaatı belediyenin mühürlediği iddiasıyla ilgili olarak Günay, “Belediyeler küçük oy gruplarına büyük tavizler verebilir. Ayrıntısını öğreneceğim” diye konuştu. (dha)