Günay Kenan Evren'i yerden yere vurdu, Gül'e dokundurdu

Günay Kenan Evren'i yerden yere vurdu, Gül'e dokundurdu
Günay Kenan Evren'i yerden yere vurdu, Gül'e dokundurdu

Günay, ?Ülkemizde darbeciler halen alkışlanıyor?diyerek tepki gösterdi ancak Cumhurbaşkanı Gül, Kenan Evren?i kısa süre önce Köşk?te ağırlamıştı.

ANKARA - 80’ler temasının işlendiği Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Bu ülkede insanlar ne kadar akılsız olmalı ki bunca darbe yaşandıktan sonra bir darbeci generale dünyanın başka ülkesinde katil muamelesi yapılırken, ülkemizde ressam-sanatçı muamelesi yapıldığını yaşadık biz” dedi. Bunun üzerine seyirciler arasındaki Gazi Üniversitesi’nden Prof. Mustafa Altıntaş ‘Senin cumhurbaşkanın da kabul etti’ diye bağırdı. Günay, “Kimler kabul etmedi ki” yanıtını verdi.
Bu yıl 12’ncisi düzenlenen ‘Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde 80’ler teması işleniyordu. Etkinliğe katılan Günay “80’li yıllar Türkiye’nin bir büyük tuzaktan geçerek bir büyük çukura düştüğü ve hâlâ içinden çıkmak için çırpındığı en karanlık yıllarıdır” dedi.
Festival kapsamında açılacak olan 12 Eylül temalı mektup sergisine, kendisi ve eşinin ‘görülmüştür’ imzalı mektupları ile çocuklarının kartpostallarını getirebileceğini söyleyen Günay, “Bu ülkede insanlara, ölen çocuklarına ağlayan annelere ‘Türkçe ağla’ diye dipçikle vurulduğu yılları hafızamızdan çıkarıp da nasıl bu ülkede insanlar hâlâ ilericilik adına darbe kışkırtıcılığı ve ‘ordu göreve’ pankartları açabilirler ve yapabilirler” diye konuştu.
Günay, Şili’nin darbeci lideri Pinochet’yi örnek göstererek, “Bu ülkede insanlar ne kadar akılsız olmalı ki bunca darbe yaşandıktan sonra ve biraz önce sevgili Rojin söyledi; bir darbeci generale dünyanın başka ülkesinde katil muamelesi yapılırken, ülkemizde ressam-sanatçı muamelesi yapıldığını yaşadık biz. Başka ülkelerde yargıdan kurtulmak için bunak rolünü yaptılar, bizim ülkemizde hâlâ alkışlanabiliyorlar. Bununla Türkiye kendi içinde, yüreğinde mutlaka hesaplaşmalıdır.”

Bülent Ersoy örneği
Bu sırada izleyiciler arasında bulunan Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Altıntaş, “Senin Cumhurbaşkanın da kabul etti” diye bağırınca Günay şunları söyledi: “Kimler kabul etmedi ki ben burada bir gerçeği söylüyorum sadece. Nice yalanlar gördük. Ben bir yıl hatırlıyorum, Zeki Müren Türkiye’nin en büyük erkek sanatçısı, Bülent Ersoy en büyük kadın sanatçısı seçilmişti, böyle bir absürt, dramatik, toplumun aklının karıştırılmaya çalışıldığı dönemlerden geçtik” dedi.
Festivalin sunuculuğunu yapan şarkıcı Rojin de  konuşmasında 12 Eylül döneminde babası ve kardeşinin götürülüşünün hafızasına kazındığını ve hiç bir zaman unutamayacağını söyledi. (Radikal)