Günay, Tüzmen ve bir Japon prenses, 'Ertuğrul' için dalacak

Japonya dönüşünde fırtınaya yakalanıp 550 denizcisiyle sulara gömülen Ertuğrul Firkateyni'ne yapılacak kurtarma dalışlarına, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan destek geldi.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Japonya dönüşünde fırtınaya yakalanıp 550 denizcisiyle sulara gömülen Ertuğrul Firkateyni'ne yapılacak kurtarma dalışlarına, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan destek geldi. Bakan Günay'ın ocak ayında başlayacak dalışlar sırasında yüzme tutkusuyla tanınan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'le Japonya'ya gideceği ve bir Japon prensesiyle birlikte firkateyn bölgesine dalış yapacağı belirtildi.
Japonya'nın Oşima Adası yakınlarında 13-20 metre derinlikte bulunan Ertuğrul Firkateyni'ni Gün Işığına Çıkarma Projesi'nin ikinci bölümü için hazırlıklara hız verildi. Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü, Yapı Kredi Emeklilik, Türkiye Sualtı Arkeoloji Vakfı ve THY sponsorluğunda, batık firkateyne yapılacak dalışlar ocak ayında başlayacak. Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Tufan Turanlı başkanlığında başlayacak sualtı kazı çalışmalarına Türkiye'den denizaltı pilotu ve arkeolog Feyyaz Subay, konservasyon sorumlusu Fatma Şenol, görüntü yönetmeni Can Ataç, İspanyol arkeolog Bertha Lledo Turanlı, dört Japon ve iki Amerikalı arkeolog-dalgıç eşlik edecek. Bodrum Proje Koordinatörü Tufan Turanlı çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:
"9 Ocak-16 Şubat 2008 tarihleri arasında gemiyi gün ışığına çıkarmak için kazı çalışmalarının ikinci bölümünü başlatacağız. 117 yılda depremler ve akıntılarla geminin üzerine yığılan dev kayalar, balonlar yardımıyla kaldırılacak. Cephanelik ve geminin yönetim bölümlerine ulaşacağımızı sanıyorum. Tarihte ilk kez yapılacak kazı çalışmalarında sürpriz eserlere ulaşabiliriz."