Günay'dan Evren'e: Kör olma da gör beni!

Günay'dan Evren'e: Kör olma da gör beni!
Günay'dan Evren'e: Kör olma da gör beni!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay dün basınla kahvaltıda bir araya geldi. FOTOĞRAF: ZEKERİYA ALBAYRAK / AA

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, başta Kenan Evren olmak üzere, 12 Eylül darbecilerinin yargılanması konusunda 1970’lerin devrimci şairi Hasan Hüseyin’in ‘Acıyı bal eyledik’ şiirinden alıntı yaptı: “Kör olasın demiyorum, kör olma da gör beni.”  
Ankara’da dün Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde gazetecilerle bir araya gelen Bakan Günay, bir soru üzerine, 12 Eylül darbecilerine yargı yolunu tıkayan Anayasa’nın geçici 15. maddesine atıfta bulunarak, “Türkiye o şansı ne yazık ki kullanmadı” dedi. Günay, şöyle devam etti:
“Türkiye bunları yapmazken, Şili, Arjantin, Yunanistan yaptı. Bizdekiler de hâlâ belli kesimlerin gözünde  saygıdeğer konumlar taşıyorlar. Şimdi belki de geriye dönüp hesaplaşma yapmak yerine onların yıkmak istediklerini yeniden inşa ederek, Türkiye’nin demokrasiden korkması değil, demokrasiyle ancak yaşayabileceğini sergileyerek belki tarihi bir cevap verebiliriz. ‘Kör olasın demiyorum, kör olma da gör beni’ diyor ya türküde, güzel şeyler yapalım. Bu saatten sonra dönelim tekrar, yargılayalım falan... O kadar zaman geçti ki bu yeniden yaraları kaşımak noktasına mı gelir diye düşünüyorum.” (Radikal)