Gündem demokrasi

Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle ilişkide izleyeceği yolu çizen Ulusal Program'daki (UP) kısa ve orta vadeli ekonomik reformların çoğu ekonomik programla yaşama geçirildi ve sıra AB'ye vaat edilen demokratikleşme yasalarına geldi.

ANKARA - Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle ilişkide izleyeceği yolu çizen Ulusal Program'daki (UP) kısa ve orta vadeli ekonomik reformların çoğu ekonomik programla yaşama geçirildi ve sıra AB'ye vaat edilen demokratikleşme yasalarına geldi. Yasaların çıkması için Meclis'in tatile kadar yoğun mesai yapması bekleniyor.
Cezaevleriyle başlandı
26 Haziran'da yapılacak Türkiye-AB Ortaklık Konseyi'nde Türkiye'nin elini rahatlatabilmesi, kasımda açıklanacak
'Türkiye İçin İlerleme Raporu'nda da olumlu ifadelerin yer alması için Türkiye'nin vaat ettiği yasaları bir an önce çıkarması gerekiyor. AB'ye vaat edilen ve yasaların durumu şöyle:
Cezaevlerinin iyileşmesi için gereken yasaların, bu yıl sonuna kadar çıkarılacağı açıklanmıştı. Terörle Mücadele Yasası'nın 16. maddesini değiştirerek F tipi cezaevlerinde ortak kullanım alanlarının
açılması için ilk adımı atan Meclis'te geçen hafta cezaevleri koşullarının iyileştirilmesi
için gereken yasalar ele alındı. Ceza İnfaz Hâkimliği'nin kurulmasına ilişkin yasa kabul edildi. Cezaevlerinin sivil toplumca izlenmesini sağlayacak yasal düzenleme de TBMM Genel Kurulu gündeminde bekliyor.
Özgürlükler haziranda
Anayasa'nın düşünce ve örgütlenme özgürlüğünü
kısıtlayan maddeleri ile Terörle Mücadele Yasası'nın 7 ve 8. maddeleri, CMUK, TRT, RTÜK ve Siyasi Partiler, Sendikalar, Dernekler, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri gibi yasalar, AB'ye vaat edildiği şekilde
iki aşamalı olarak değiştirilecek.
Acil olanlar haziran ortasına kadar, diğerleri de TBMM açılır açılmaz görüşülecek.
TBMM'nin haziranda yasaların çıkması için geceli gündüzlü çalışacağı ifade ediliyor.
Anayasa değişikliği için oluşturulan Uzlaşma Komisyonu'nda beş partiden temsilci alınarak kurulan alt komisyon çalışmalarını tamamladı.
Anayasa'nın 51 maddesinde değişiklik yapılması üzerinde uzlaşan alt komisyon, raporunu geçtiğimiz hafta TBMM Başkanvekili Nejat Arseven'e iletti. Arseven'in başkanlığındaki üst komisyon bu hafta raporu değerlendirecek. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarını bu ay sonuna kadar bitirmesi hedeflendi.
Milletvekili dokunulmazlığının sınırlandırılması, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'na yönelik maddeleri ile düşünce özgürlüğünü sınırlayan ve cumhurbaşkanının yetkilerini içeren bazı maddelerine yönelik değişiklik paketinin haziran içerisinde
önce Anayasa Komisyonu, ardından da TBMM Genel Kurulu'nda ele alınması bekleniyor.
Ekonomi tamam gibi
AB, mali sektör, tarım ve sosyal güvenlik reformu gibi yapısal değişiklikler ile özelleştirmede sonuç alınmasını istemişti. IMF'ye taahhütler ile hükümetin attığı
adımlarla bu beklentiler büyük ölçüde yerine getirildi.