Güneş batıyor karar verelim

Güneş batıyor karar verelim
Güneş batıyor karar verelim
Anayasa Uzlaşma Komisyonu, 'tamam mı devam mı' toplantısı yaptı. Meclis Başkanı Çiçek, "Güneş batmak üzere, bir an evvel karar verelim" dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmaların tamamlanması için ikinci kez tanınan sürenin de dolması üzerine Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplanarak, kaderini tartıştı. Çiçek, seçim dönemine kadar çalışmaların tamamlanması için daha yoğun bir program önerdi. Komisyona katılan partiler, çalışma takviminin yasama yılı sonuna kadar uzatılması görüşüne sıcak yaklaştı. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, 30 Nisan’daki toplantısında aldığı karar gereği, ‘tamam mı devam mı’ demek için bir araya geldi. Toplantıda, yeni anayasa macerasının ne şekilde devam edeceği kararlaştırıldı.

Üçüncü uzatma tartışılıyor
Edinilen bilgiye göre toplantıda TBMM Başkanı Çiçek, daha önce yapılan birkaç karar toplantısını anımsatarak, bu toplantılarda çalışmaların hızlanması yönünde kararlar alındığını ancak bu kararlara uyulmadığını söyledi. Çiçek, önümüzdeki yıl seçim sürecinin başlayacağını belirterek, seçim sathına girmeden çalışmaların bitirilmesi gerektiğini belirtti. AK Partililerden çalışmaların bitirilmesine yönelik bir öneri gelmezken CHP , MHP ve BDP ’li üyeler komisyon çalışmalarının sona erdirilmesi için bir gerekçe olmadığını belirtti.
Toplantı öncesi konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, vatandaşların kendilerinden sonuç beklediğini belirterek, “30 yıldır tartışıp herkesin ittifak ettiği bir konuyu daha uzunca bir süre biz Türkiye’nin gündeminde tutamayız. 4 siyasi partimizin milletimize taahhüdüdür. Bu çalışmaların artık bir şekliyle olumlu şekilde sonlanması herkesin arzusudur. Güneş batmak üzeredir, karanlığa kalmadan bu işi ne yapacaksak bir an evvel kararını vermemiz lazım” diye konuştu.
Komisyonun CHP’li üyesi Atilla Kart ise komisyonun dağıtılması halinde Türkiye’nin 137-140 yıldan beri yakaladığı fırsatın, sivil toplumun emekleriyle oluşan bu zeminin heba edileceğini söyledi. Kart, “devam etme” konusunda irade bildireceklerini söyledi.

‘İpe un serilmemeli’
AK Partili üye Mehmet Ali Şahin “Sanıyorum son sözü de Meclis Başkanımız söyleyecek” şeklinde konuşurken, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise “Artık bu iş ipe un serme noktasına doğru gidiyor. Sadece masadan kaçmamak için bahane uydurma noktasına geliyor. AK Parti kendi anayasa teklifini TBMM’ye sunacak. Anayasa yapma arzusu içinde olduğumuzun en büyük göstergesi bu” dedi.