Güneş bir kaç hafta içinde ters mi dönecek?

Güneş bir kaç hafta içinde ters mi dönecek?
Güneş bir kaç hafta içinde ters mi dönecek?
NASA, Güneş'in ters kutuplaşma nedeniyle birkaç hafta içinde ters döneceğini duyurması astronomlar ve astrologlar arasında tartışma yarattı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA), Güneş'in manyetik alanındaki ters kutuplaşma nedeniyle birkaç hafta içinde baş aşağı döneceğini duyurdu.

Bu olayın güneş sistemi boyunca dalgalanma etkileri yaratacağı belirtildi. Kulağa bir doğal felaket gibi gelen bu senaryo nedeniyle birçok kişi paniğe kapıldı. Uzmanların farklı bakış açılarıyla yaklaştığı tartışmaya astologlar da dahil oldu. İşte NASA'nın "Güneş baş aşağı dönecek" açıklamasına farklı yorumlar...

'Ani değişimler olabilir, boşanmalar artabilir'
Uzman Astrolog Nuray SAYARI:
"Astrolojide güneş doğum haritasında bizim kim olduğumuz, nasıl bir birey olarak yaşadığımız anlatılır. Aynı zamanda burcumuzun özelliklerini belirler. Bu durum dünyada felaketlere yol açabilir, dünya genelinde depremler, hastalıklar ve suyla ilgili felaketler yaşanabilir. Önümüzdeki haftalarda dikkatli olun insanlarda ani değişimler olabileceği gibi boşanmalar da artabilir."

'Önümüzdeki hafta dikkatli olun'
Uzman Astrolog Hande KAZANOVA:
"Güneşteki dalgalanmaların insanlar üzerinde çok etkili olduğu artık kanıtlanmış bir durum. Bu olay her 11 yılda bir oluyor. Güneş'in baş aşağı dönecek olması insanları etkileyebilir. İnsanların önümüzdeki haftalarda çok dikkatli olması gerekiyor. Bu durum nedeniyle doğa felaketlerinin artacağını düşünüyorum."

'Dünya üzerinde değişim artıyor'
Astrolog Öner DÖŞER:
"Bu olay güneş etkilerinin maksimumda yaşandığı döneme denk geliyor. Güneş aktivitelerinin arttığı dönemlerde dünya üzerindeki değişimler de artıyor. Bu olayın; aşırı iklim ve sıcaklık değişimleri, kuraklık ve sel baskınları, depremler ve volkan aktiviteleri, tsunamiler gibi doğal afetlerle, anormal hava koşullarıyla ilişkili olduğu, insan sağlığını etkilediği ve hatta kazaların artışıyla ilişkili olduğu yönünde çalışmalar var. Böylesi dönemlerde insan ilişkilerinde huzursuzluklar, psikolojik bozukluklar ve sağlık sorunlarında artış yaşanıyor."

'Gökyüzünün mesajı oldukça sert'
Astrolog Şenay YENGEL:
"Güneşin manyetik alanında yaşanacak olan bu gelişmeyi astroloji açıdan değerlendirdiğimizde çok iç açıcı bir durum değildir. Tüm dünyada önemli olaylar tezahür edecektir. Tüm bu verilerle astrolojik haritaları incelediğimizde gökyüzünün insanlığa mesajı oldukça sert. Salgın hastalıklar da artış, Hindistan ve Asya başta olmak üzere tüm dünyada yaşanacak. Şiddetli yağmurlar, tsunamiler, iklim değişiklileri ve Mayaların kehanetini doğrulayan güneş patlamalarının jeomanyetik yansımaları, uydularla iletişim sistemleri üzerinde ciddi problemler yaşamımıza neden olabilir. Pekçok ülkede siber saldırılar, nükleer silahların yaratacağı travmatik olaylar, güç ve iktidar hırsının acı sonuçları yine bu dönemin sancılı etkileri arasında."

'İlk kez yaşanmıyor, tedirginliğe gerek yok'
Ank. Ünv. Astronomi ve Uzay Bil. Öğr. Üys. Prof. Dr. Sacit ÖZDEMİR:
"Eğer güneşin değil de dünyanın manyetik kutupları yer değiştirseydi işte o zaman insanlar üzerinde çok büyük etkisi olacaktı. İnsanlar böyle şeylerden çok korkuyorlar ama bu durum ilk defa olan bir durum değil. Tedirgin olmaya gerek yok, insanları büyük ölçüde etkilemeyeceğini düşünüyorum."

'Paniğe kapılacak bir değişim yok'
Sirius Uzay Bil. Araş. Mer. Başk. Haktan AKDOĞAN:
"Güneş'teki bu olayın dünya üzerinde de, insanlar üzerinde de etkileri olacak tabii ki ama korkulacak ve endişelenecek düzeyde bir durum söz konusu değil. Ben insanların önümüzdeki haftalar içerisinde doğada toprakla zaman geçirmesini, bol su tüketmelerini öneririm. Paniğe kapılacak bir değişim olmadığı kanaatindeyim."

"DÜNYA VE İNSANLAR ÜZERİNDE ETKİSİ OLMAYACAK"
Sabancı Ünv. Öğr. Üys. Doç. Dr. Emrah KALEMCİ:
"Güneşin manyetik döngüsü içinde zaten doğal olarak aşağı yukarı her 11 yılda bir meydana gelen bir olay bu. Güneş için büyük bir olay olsa da dünyaya olan etkileri kısıtlı olacaktır. Güneş'ten başlayan ve bütün güneş sistemine yayılan bir akım örtüsünün şeklini bozacak olan bu olay yüzünden dış uzayda parçacık seviyelerinde dalgalanma olabilir ve bu bir ihtimal uyduları etkileyebilir. Ama dünya ve insanlar üzerinde etkisi olmayacak." (Habertürk)


  http://www.radikal.com.tr/116222211622227

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Astrolog?? - yalgin

  Uzman diye astrologların görüşünün sorulmuş olması bile rezalet. Ama bir de bu görüşler iki bilim insanının görüşlerinin üzerine yerleştirilmiş ki insanlar yanlış bilgilendirilsin.

  peki ya burçlar? - tenekeadam

  Hocam ben Akrep burcu olarak en son marsın etkisindeydim, şimdi ne olucak benim halim ?

  astrolog???? - snmztrk

  haberin yanıltıcı başlığı bir kenara (11 yılda bir olagelen bir hadiseyi evren baş aşağı dönecek dünya başımıza yıkılabilir izlenimiyle verirseniz daha çok okunur tabii) böyle bir doğa olayını astrologlara yorumlatmalarına ne demeli bilemedim. üniversitelerde tarot falının ana bilim dalı olacağı günü sabırsızlıkla bekliyoruz!

  Güneş Ters mi Dönüyor? - Emre Özlem

  Bilim haberlerini ilgi çekici kılmak için gazetecilik teknikleri kullanılmasına itiraz edilmez ancak haberin başlığının tamamen alakasız ve yanlış izlenim yaratmasından sakınmak gerek. Güneşin manyetik kutuplarının doğal olarak yer değiştirmesi 11 yılda bir bir haber olarak verilmeli elbette ama bu güneşin ters dönmesi değil ve bu durumda haber yanıltıcı oluyor. Bilime değer veren ve bu tür haberleri okuyanlar ile alay edilmesi amaçlanmıyorsa bu vahim bir hatadır. Bence aynı haberde ortaya koyduğunuz bir büyük hata da bir bilim haberini astrolog ve uçan dairecilere yorumlatmaktır. Böyle hataların Radikal'in bilim haberlerine duyulan güveni zayıflatacağını düşünmekteyim.

  Felaket tellaleri is basinda - nemzetkozi

  Her birkac yilda bir boylesi dogal felaket haberleri duyuyoruz ama sonrasinda hic ama hicbir sey olmuyor. dunyada ve turkiyede bircok felaket tellaleri ise habire korku salan aciklamalar yapageldiler, yapiyorlar. Bunun bir amaci var: oda kitleleri korku altinda tutup da onlari yonlendirmeyi daha rahat yapmaktir. bunda belli oranda da basarili oluyorlar. zaten dunyanin cogunu metafizik felsefeye inan insanlar olusturuyor. boyle olunca da kitleler uzerinde oynamak malesef daha kolay oluyor.

  izin - 35m

  RTE'den izin almış mı?

  Büyütülecek bir şey değil... - yalcineren

  Büyütülecek bir şey değil, her yetişkinin hayatı içerisinde birden fazla kez yaşanan bir doğa olayı. Bir manyotosferi olan her gök cisminde yaşanan bir durum. Dünya'nın da her 30.000 yılda bir kutuplarının yer değiştirdiği biliniyor ama nedense en son 600.000 yıl önce gerçekleşmiş ve döngü oldukça yavaşlamış. Tabii felaket senaryolarına bayılan astrologlar yine açmış ağzını yummuş gözünü...