Güneş, bir kez daha güneşi görebilecek mi?

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Tutuklu milletvekillerinin tahliyesine yönelik adımların ardından hasta mahpuslarla ilgili beklenti arttı. Cezaevinde tahliye bekleyen hasta mahpuslardan biri de Halil Güneş. Son bir ayda 38 kez acil servise kaldırılan ve morfinle müdahale edilen Güneş ile ilgili Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden “Cezaevi koşullarında tedavi edilmesi mümkün değildir” raporu verildi. Güneş için Adli Tıp Kurumu’ndan olumlu yanıt bekleniyor.

21 yıldır hapiste, kanser ve ağır uyku apnesi var

“Tespih taneleri ile sayıyorum içeride yılları/Ve bir de bu çağın şu illet hastalığını sezdirmeden dostlara, yoldaşlara/Geçiyorum zulüm kapılarında/Acı eşiklerini/Bir güzel tutuyorum işte/Gözler önünde...” dizelerinin yazarı Halil Güneş, 21 yıldır Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde. 46 yaşındaki Halil Güneş’in hapse girdikten sonra başlayan hastalıkları her geçen gün daha da ilerliyor. Halil Güneş, İHD’nin 121 kişilik ‘ağır hastalık nedeniyle derhal tahliye edilmesi gereken hasta mahpuslar’ listesinde de yer alıyor. 2000’li yılların başında akciğerlerinde onlarca tümör tespit edildi. Ardından gözaltı ve cezaevi operasyonları sırasında gördüğü işkenceler sonucu kırılan kaburgaları için ameliyat edildi ve kemik kanseri teşhisi konuldu. Güneş’in kemik kanseri, akciğerlerde tümör, ağır dereceli uyku apnesi (uykuda akciğer ve kalp iki soluk arası 21’7 saniye duruyor), her iki gözde glokom, epilepsi hastalıkları ve böbrek taşları bulunuyor. Son olarak, uyku apnesinden dolayı ömür boyu geceleri solunum cihazına bağlanması gerektiği anlaşıldı. Güneş’in solunum cihazına nemsiz, tozun olmadığı, hijyenik ve +4 ile +20 derece sıcaklıkta bir ortamda teknisyen nezaretinde bağlanması gerektiği yine doktor raporlarına yansıdı. Koluna takılan serumla yaşamını sürdüren Güneş, yürümekte ve konuşmakta zorlanıyor ve bireysel ihtiyaçları koğuş arkadaşları tarafından karşılanıyor. Avukat Hanım Karhan, Güneş’e son bir ayda 38 kez 112 Acil Servis ekiplerince müdahale edildiğini belirterek, bunun servis kayıtlarında da bulunduğunu söyledi.
Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 27 Kasım 2013 tarihinde Güneş’in cezaevinde kalamayacağına ilişkin heyet raporu verdi. Raporda, “Hastanın cezaevi koşullarında tedavi edilmesi uygun değildir” denildi. Güneş’in tahliyesi için Adli Tıp Kurumu’na başvuru yapıldı. Ancak avukata göre acil tahliye gerekiyor. Avukat Karhan, durumu her geçen gün kötüleşen Güneş’in 15 günde 10 kilodan fazla kilo kaybı yaşadığını belirtti.

Ak Parti ’li Metiner: Bir insanlık dramı

TBMM’de kurulan Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu üyeleri, hasta tutuklu ve hükümlüleri cezaevlerindeki ziyaretleri sırasında Güneş’le de görüşmüş, Ak Partili Mehmet Metiner “İnsanlık dramına tanıklık ediyoruz. Örneğin Halil Güneş adlı tutuklu kanser hastası. Gece uyumak için ancak morfin almak durumunda. Büyük acılar çekiyor” demişti.