Güneş 'devlet sırrına' sığındı

23 yıl önce İstanbul Üniversitesi önünde sol görüşlü yedi öğrencinin...

İSTANBUL - 23 yıl önce İstanbul Üniversitesi önünde sol görüşlü yedi öğrencinin öldürülmesiyle ilgili davada, eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş'in tanık olarak ifadesi alındı. Güneş Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dört sayfalık ifadesinde, Ülkücü Türk Federasyonu Başkanı Lokman Kondakçı'yla görüşmesini doğruladı ancak açıklamadı.
Dava avukatlarının uzun mücadelesi sonucunda tanık olarak dinlenilmesine karar verilen Güneş, "Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi'nin öldürülmesi olayını soruştururken, yurtdışındaki ülkücülerle ilişki içinde olan Kondakçı'yla görüştüğünü belirterek şöyle dedi:
"Türkiye'ye döndüğünde kendisiyle Marmara Köşkü'nde beş saat özel bir görüşme yaptım. Abdi İpekçi konusunda bilgisi olup olmadığını sordum, bazı bilgiler verdi. Ama bunlar tutanağa geçirilmedi. Bilgim dışında tutanak tutulmuşsa, onu bilmem. Öğrencilerin öldürülmesine değinip değinmediğimizi hatırlamıyorum. Ancak devlet sırrı olan hiçbir şeyi yasal olarak söylemem mümkün değil."
İfadesi alınırken dava avukatları Cem Alptekin ve Emcet Olcayto'nun soruları üzerine ise Güneş, "Kondakçı'yla görüşmedeki bilgileri üst düzeydeki yetkililerle değerlendirdik. Ancak 16 Mart olayıyla ilgili güçlü bir kanıt elde edemedik. Olayın tam aydınlandığını söyleyemeyiz. Zaman zaman bunu engelleyen bir güç olup olmadığı kuşkusunu duydum" diye konuştu.