Güneş hiç bu kadar şaşırtmamıştı

"Bu ay başka kömür almayız. Geçen ay aldığımız torbaları açmadık bile. Havalar böyle gitse çok iyi..."
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - "Bu ay başka kömür almayız. Geçen ay aldığımız torbaları açmadık bile. Havalar böyle gitse çok iyi..."
Üsküdar'dan Bağlarbaşı'na giden dolmuştaki yaşlı kadın, sıcak havalardan duyduğu memnuniyeti yol arkadaşına böyle anlatıyor. Endişesi kışı atlatmak olunca tüm dünyayı korkutan küresel ısınma onun için 'iki torba kömürden tasarruf' demek. İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım'ın açıklamaları da yaşlı kadına müjde gibi: "Cumaya kadar yağış yok. Hafta sonu yağış var, pazar günü hava yine açacak."
Yenibosna'da otobüse binmek yerine yürüyerek güzel havanın tadını çıkaran emekli Mehmet Bozkurt, "70 yaşındayım böyle sıcak bir ocak yaşamadım" diyor ama belli ki hafızası onu yanıltıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre İstanbul'da hava sıcaklığı 1979 yılı ocak ayında 18.3 derece olarak ölçülmüş. Bozkurt kendinden emin, global yorumlar yapıyor: "Zaman değişiyor, insanlar değişiyor, havalar da..."
'Bu kış farklı geçecek'
Meteoroloji uzmanları da onun gibi düşünüyor; "Bu kış havalar değişecek." Yapılan mevsimsel tahmin araştırması 2007 kışının önceki yıllara göre 1-2 derece daha sıcak geçeceğini gösteriyor. Genellikle kışları Türkiye'yi de etkileyen Sibirya yüksek basınç sistemi bu yıl pek etkili olmayacak. Ancak veriler, kuzey ve orta Avrupa ülkelerinin zorlu bir kış geçireceğini gösteriyor.
Soğuk iklime alışık İsveç'te de son yılların en ılık kışı yaşanıyordu ancak geçen hafta sonunda ülkenin güneyini vuran fırtına nedeniyle üç kişi hayatını kaybetti. ABD'de ise çeşitli bölgelerde toplam 30 kişi kötü hava koşulları nedeniyle öldü.
Ünlü kayak merkezlerini karsız bırakan, ayıların kış uykusunu geciktiren bu iklimsel değişiklikler sokaktaki insanları mutlu etse de uzmanları endişelendiriyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yunus Borhan'a göre durum çok 'ciddi':
"Bu, küresel ısınmadan olabilir mi? Evet olabilir. Şu an en büyük tehlike yağış olmaması. Kuraklık yaşanabilir. Batıda yağış yok. Barajlarda sular gittikçe azalıyor. Gerçekten de görünen tablo çok tehlikeli."
Bu tehlikeye neden olan meteorolojik sistem ise Orta Akdeniz yani İtalya ve İspanya gibi ülkelerin üzerinde etkili olan 'Azor Yüksek Basıncı'. Borhan'a göre bu sıcak karakterli dinamik yüksek basınç sistemi, yağış sistemlerini engelliyor. Yağış için de bu sistemin çekilmesi gerekiyor. Borhan'ı asıl düşündüren ise 'bu sistemin bu kadar uzun süredir etkisini kaybetmemiş olması'.
İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım "Artık kar yağsın, özledik" diyenlerin bir süre daha bekleyeceğini belirtiyor. Kentte bu hafta yağış yok, sıcaklık da 17 dereceye kadar ulaşacak. Türkiye'nin batısında da durum farklı değil. Peki, Konya ovası çölleşirken, çiftçilerin gözü bulutlardayken, önümüzdeki günler hiç yağış yok mu? Meteoroloji'nin tahminleri, 68 gündür yağış görmeyen Çukurova'daki çiftçilerin yüzünün güleceğini söylüyor.
Bugün Doğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Karadeniz'in kuzey kesimlerinde kar yağışı etkili olurken diğer bölgelerde hava açık. Yarın yurtta yağış yok. Cuma günü Marmara, Karadeniz, Ege ve Akdeniz ile İç Anadolu'nun batısında etkili yağış bekleniyor. Cumartesi günüyse Karadeniz ve Akdeniz kıyıları yağmurlu, Marmara bulutlu. Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da ise kar var. Pazar günü yurt genelinde güneş yeniden yüzünü gösterecek.
Güneş bu kış kendisini fazla özletmezken, ocak ayında havaya, hiç alışık olmadığımız kadar bahar kokusu yayılıyor. Güneşin getirdiği rehavetle, şimdilik 'küresel ısınma' endişelerini bir kenara mı bırakmalı, yoksa fırsat bu fırsat deyip kendimizi güneşli bir kır kahvesine mi atmalı?