Güneş ODTÜ'yü sevdi

İstanbul Park'taki Formula G'de, ortalama 30-40 kilometreyle giden 'güneş arabaları' kozlarını paylaştı. TÜBİTAK Bilim Teknik'in düzenlediği ve 15 üniversite ile bir lisenin kapıştığı yarışta sürat düşük, heyecan yüksekti. ODTÜ'lüler, 'MES-e' adlı araçlarıyla birinciliği kaptı.

İSTANBUL - Formula 1 yarışıyla açılan İstanbul Park'ın bu seferki konukları 'güneş arabalarıydı'. 16 takımın katıldığı yarışta bazı otomobiller yarışı tamamlayamadı. Yarışı ODTÜ Robot Topluluğu'nun MES-e adlı aracı kazandı. Araç ortalama 32 kilometre hız yaptı.
Temiz güneş enerjisi teknolojisini tanıtmak amacıyla düzenlenen Formula G otomobil yarışını yaklaşık 2 bin 500 kişi ücretsiz izledi. Yarış başlamadan önce son kontroller yapıldı, eksiklikler giderildi. Güneş enerjisini akülere doldurarak meydana gelen elektrik enerjisini harekete çeviren araçlar piste dizildi. Yarışı organize eden TÜBİTAK Bilim Teknik Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Raşit Gürdilek, yarışta hiçbir şekilde fosil yakıt kullanılmadığını belirterek, güneş enerjisi ile çalışan otomobillerin ilk kez içinde yokuş olan bir pistte yarıştığını söyledi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama dileklerini ileterek, "Gelişme ortamında hayatta kalmanın tek şartı rekabet gücü yüksek ülke olmaktır. Bunu sağlayacak olan da teknolojidir" dedi.
Ayçiçeği'nden şov
Konuşmaların ardından Maltepe Özel Coşkun Fen Lisesi'nin 'Ayçiçeği' güneş arabası ile pistte bir gösteri yapıldı. Bilim ve Teknik Dergisi Yazıişleri Müdürü Raşit Gürdilek, bu aracın sürücüsü lise ikinci sınıf öğrencisi 15 yaşındaki Merve Akdeniz'e özel gösteri ödülünü verdi. Startta sıralama turlarında birinci olan Ankara Üniversitesi 'Hitit Güneşi' takımının 'Günebakan' adlı aracı, ilk sırada çıkış yaptı. Sekiz tur atması gereken otomobiller arasında büyük bir rekabet yaşandı. Bazı araçlar zorlu parkuru tamamlayamadı, pilotların çoğu teknik aksaklıklarla uğraşmak zorunda kaldı. Teknik arıza yaşayan bazı pilotlar da pit alanına girmek zorunda kaldılar. Toplam 43.2 kilometre mesafe kat eden araçlardan birinciliği, ODTÜ'den ODTÜ Robot Topluluğu (ORT) adlı takım, MES-e adlı otomobille 1 saat 47 dakikalık derecesiyle elde etti. Sekiz tur atmayı başaran tek takım olan ORT'nin ortalama hızı 32 kilometre oldu. Pilot Murat Şenol'un kullandığı otomobil son turlarında yaptığı atak ile birinciliği kazandı.
Yarışmada ikinciliği 'Hasat' adlı otomobili hazırlayan Ankara Atılım Üniversitesi, üçüncülüğü ise Yeditepe Üniversitesi'nden YUGAT adlı takımlar elde etti. Sakarya Üniversitesi Saguar takımı, 'Sakarya' adlı aracıyla dördüncü, ODTÜ Soularcar ekibi ise beşinci oldu.
Yarışa katılan takımlar
BUG (İnönü Üniversitesi), SolarSonic (Süleyman Demirel Üniversitesi), Körfez Yıldızı (Kocaeli Üniversitesi), Gayret (Kocaeli Üniversitesi), Energy-1 (Sabancı Üniversitesi), Erke (Dokuz Eylül Üniversitesi), Turkuaz-7TP (Yeditepe Üniversitesi), Barracuda (Yıldız Teknik Üniversitesi), Günebakan (Ankara Üniversitesi), Hasat (Atılım Üniversitesi), ACI (İzmir Amerikan Lisesi), MES-e (ODTÜ Robot Topluluğu), Soularcar (Orta Doğu Teknik Üniversitesi), ARIba (İstanbul Teknik Üniversitesi), Sakarya (Sakarya Üniversitesi), Günsonic (Gazi Üniversitesi).


    http://www.radikal.com.tr/7561617561610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.