Güney için soruşturma açılabilir

Güney için soruşturma açılabilir
Güney için soruşturma açılabilir
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda, Ömer Güney için soruşturma açılıp açılmayacağı tartışıldı. MİT ve emniyetten de rapor istenecek.
Haber: MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

Fransa’da öldürülen üç PKK ’lı kadın cinayetine ilişkin şüpheli olarak tutuklanan Ömer Güney hakkında Türkiye de soruşturma açmaya hazırlanıyor. Soruşturma hazırlıkları kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri bir toplantı gerçekleştirdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkililerinin gerçekleştirdiği toplantıda Fransa’da yaşanan olayın üzerindeki ‘sis perdesi’ ve ‘bulanıklığın’ biraz daha dağılması ve ondan sonra neler yapılması gerektiğinin tartışıldığı öğrenildi. Fransız güvenlik birimlerinin sürdürdüğü soruşturmanın yanı sıra Türk emniyeti ve MİT’ten de araştırdığı olayla ilgili bir görüş ya da rapor beklenmesi kararlaştırıldı.

Rapor bekleniliyor
Toplantıda Türk vatandaşların yurtdışında karıştığı suçlara ilişkin TCK maddeleri incelendi. Söz konusu maddelerde, Türk vatandaşların yurtdışında karıştığı suçlarda, bulunduğu ülkede yargılansa dahi aynı şekilde kendi ülkesinde de yargı önüne çıkarılacağının altı çiziliyor. Toplantıda güvenlik makamlarında soruşturma makamlarına sunacağı raporlar doğrultusunda olaya ilişkin başlatılacak soruşturmanın hangi savcılık tarafından sürdürüleceği belirlenecek. Yetkililer, saldırganın doğum yeri göz önüne alınarak, TMK 10. Madde ile görevli Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da soruşturma açma ihtimali bulunduğu, Ankara Savcılığı’nın da benzer bir soruşturma açmasının kargaşaya neden olacağının altı çizildi. Öldürülen üç PKK’lı kadının Türkiye’de değişik illerde gömülmesi, yurtdışında bir Türk vatandaşının işlediği suçlardan dolayı yargılamasının Ankara mahkemelerinde yapılması gibi nedenler hangi savcılığın soruşturma başlatacağı konusunda net bir görüşe varılamadığı öğrenildi.
Savcılık yetkilileri, Adalet Bakanlığı yetkilileri ile yapılacak görüşmeler neticesinde, görevli savcılığın belirleneceğine dikkat çekti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, saldırgan Ömer Güney hakkında açılacak soruşturmaya henüz bir dosya numarası verilmediğini ancak konun büyük bir hassasiyetle takip edildiğine dikkat çekti.
Savcılık makamlarına, emniyet birimlerinden, Fransa’daki olaydan önce Türkiye’ye de geldiği ortaya çıkan Güney’in temasta olduğu kişilerin bağlantılarının araştırıldığı bilgisinin verildiği de anlaşıldı.