Güney ormanlarına akın!

Güney ormanlarına akın!
Güney ormanlarına akın!
2B arazilerinde hak sahiplerine satış başvuruları dün başladı. 45 bin 548 hektar ile birinci sırada yer alan Antalya, günde toplam 400 başvuru alıyor

Uzun yıllardır çözüm bekleyen, 2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş Hazine arazilerinin satış maratonu dün başladı. 2B arazisine sahip iller arasında 45 bin 548 hektarla birinci olan Antalya, gelen başvurularda da ilk sırada yer aldı. Kullanmış oldukları 2B arazisi üzerindeki haklarının devam etmesi için vatandaşların altı ay içinde defterdarlık ve mal müdürlüklerine başvuru yapması gerekiyor. Başvuruyu kaçıranlar kullanıcısı oldukları araziyi doğrudan satın alma hakkını kaybedecek ve araziler Hazine’ye geçecek. Satış bedeli rayiç bedelin yüzde 70’i olarak belirlenirken peşin ödemede yüzde 20 indirim uygulanacak. Toplam bedelin yarısının peşin ödenmesi halinde ise yüzde 10 indirim yapılarak kalan tutar taksite bağlanacak.

En çok arazi Antalya’da
En çok 2B arazisi bulunan il olan Antalya’da defterdarlık, vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla özel bir stant oluşturdu. Sadece 2B başvurularının kabul edildiği stantta 10 memur, başvuruları kabul ediyor. Defterdar Hidayet Mat, ilk gün olmasına rağmen Antalyalıların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını söyledi. Altı ay devam edecek başvuruların merkez ilçelerde defterdarlık, diğer ilçelerde ise mal müdürlüklerine yapılacağını kaydeden Mat, yoğunluk yaşanmaması için günde 400 kişinin talebini değerlendirdiklerini ifade etti.

Antalya’da 82 bin 343 2B arazisi kullanıcısı tespit ettiklerini anlatan Mat, başvuruların alınmasının ardından üç ay sonra bedellerin başvuru sahiplerine bildirileceğini belirten Mat, tespit edilen 82 bin 843 2B kullanıcısının 10 binine ulaşamadıklarına dikkat çekti. 17 bin 106 hektar 2B arazisine sahip olan İstanbul ’da ise başvuruların ilk günü durağan geçti. İstanbul Milli Emlak Dairesi Başkanlığı’ndan bir yetkili, İstanbul’da 2B arazilerinin Anadolu Yakası’nda yoğunlaştığını belirterek, toplam yedi bölgeden başvuru aldıklarını ancak ilk günün pek yoğun geçmediğini söyledi. Özel masalar oluşturduklarını ifade eden yetkili, en yoğun talebi Kadıköy, Sancaktepe ve Şile bölgesinden beklediklerine dikkat çekti. Başvuru bedeli belediye ve mücavir sınırlarındaki yerlere 2 bin TL, dışındaki yerlere bin lira olacak. Başvuru için istenen belgeler ise şunlar: Başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanının fotokopisi, başvuru bedelinin yatırıldığına dair makbuz, kanuni mirasçılardan mirasçı olduklarını gösterir veraset ilamının onaylı örneği, tüzelkişiler için ayrıca gayrimenkul tasarrufuna izinli olduğunu ve temsilcisini gösterir yetki belgesi.

Türkiye genelinde 2B arazisi kapsamında 410 bin hektar alan bulunuyor. Satışların ardından yaklaşık 20 milyar TL gelir bekleniyor.(radikal)