Güneybatı kıyıları tsunamiye açık

Yunanistan Jeodinamik Enstitüsü, Akdeniz bölgesindeki tsunaminin riskinin haritasını çizdi. Haritaya göre Türkiye'nin güney Ege sahili risk altında.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan Jeodinamik Enstitüsü, Akdeniz bölgesindeki tsunaminin riskinin haritasını çizdi. Haritaya göre Türkiye'nin güney Ege sahili risk altında.


Büyütmek için tıklayınız

Enstitü müdürü Geramisos Panagopulos başkanlığında bir grup Yunanlı bilim adamının hazırladığı haritaya göre, Türkiye'nin Güneybatı sahillerinde tsunami ihtimali yüksek. Haritada, Girit Adası'nın kuzeydoğusu ile Türkiye'nin Güney Ege sahilleri, turuncu renkte gösterildi. Marmara, Kuzey Ege ve Doğu Akdeniz sahillerinde ise 'orta derecede' tsunami ihtimali yeşil renkle gösterildi. Beyaz renkli Soros Körgezi kıyıları ise düşük riskli.
Tsunami ihtimalinin en yüksek olduğu yer, kırmızı renkle gösterilen Yunanistan'ın Korint Körfezi. Yunanistan'da diğer Akdeniz ülkelerine kıyasla tsunami tehlikesinin daha büyük olduğunu vurgulayan Yunanlı bilim adamları, Akdeniz'deki deprem faaliyetlerinin, batıdan doğuya kaydığını da belirtti. Korint Körfezi kıyılarında 18. yüzyıldan bu yana oluşan tsunamilerde, dalgaların 10 metrenin üzerine çıktığı da kaydedildi.


    http://www.radikal.com.tr/7352957352950

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.