Güneydoğu kara teslim oldu

Güneydoğu kara teslim oldu
Güneydoğu kara teslim oldu
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde 3 gündür devam eden kar yağışı, hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Diyarbakır'ın Kulp İlçesi ile Elazığ merkez ve ilçelerde 1 gün, Şırnak merkez ve bağlı köylerde 2 gün okullar tatil edildi.

RADİKAL - Diyarbakır'ın Çüngüş, Ergani, Hani, Lice ve Kulp İlçeleri'nde dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı aralıksız sürüyor. Bu köylere bağlı toplam 50 köy yolu ulaşıma kapanırken, kar yağışının çok daha yoğun olduğu Çüngüş, Kulp ve Lice'de büyükşehir ve ilçe belediyelerine ait araçlarla kapanan köy yollarının açılması için çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor. Kulp ilçe merkezinde kar kalınlığı 20 santimetreye, yüksek alanlarda ise 50 santimetreye ulaştı. İlçe genelinde tüm okullar bugün tatil edildi.

ŞIRNAK'TA 30 KÖY YOLU KAPALI

Şırnak ve ilçelerinde dün akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı, merkez Uludere ve Beytüşşebap İlçeleri'nde 30 köy yolunun kapanmasına yolaçtı. Köy yollarını İl Özel İdaresi ekipleri tarafından açma çalışmaları sürüyor. Şırnak Belediyesi'ne bağlı ekipler de kent merkezinde kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor. Evleri toprak olan vatandaşlar da damlarda biriken kar yığınlarını temizlerken, bazı vatandaşlar da Atatürk Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektiği görüldü.

ELAZIĞ'DA 362 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Yoğun kar yağışı nedeniyle Elazığ'da kapalı bulunan köy yolu sayısı 362'ye yükseldi. Kapalı yolların açılması için çalışmaların aralık sürdüğü Elazığ Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu bugün itibari ile Ağın 16, Alacakaya 10, Arıcak 11, Baskil 26, Merkez 63, Maden 36, Karakoçan 28, Keban 30, Kovancılar 65, Palu 31 ve Sivrice 46 olmak üzere toplam 362 köyün bin 762 kilometrelik yolunun ulaşıma kapandığını söyledi.

MARDİN'DE KARLA KARIŞIK ÇAMUR YAĞDI
Mardin'de dün gece başlayan kar yağışı, havadaki toz bulutuyla birleşerek çamur olarak yağması, görenleri hayrete düşürdü. Sabah saatlerinde araçların üzerinde biriken çamurlu kar yığınlarını gören vatandaşlar, şaşırdı. İşyerlerinin önündeki çamurlu kar yığınlarını temizleyen esnaf, her yıl aynı şekilde ilk kar yağışının çamurlu olduğunu söyledi.
(DHA/Adnan AVUKA-Şahismail GEZİCİ-Ebubekir KARATOPRAK)