Güneydoğu yine 'Öcalan'la gerildi

Güneydoğu yine 'Öcalan'la gerildi
Güneydoğu yine 'Öcalan'la gerildi

Diyarbakır dün savaş alanına döndü. Polisi taşlayan göstericiler tazyikli su ve köpük sıkılarak dağıtıldı. Çatışmalar ara sokaklarda sürdü.

İSTANBUL - Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilişinin 10’uncu yıldönümünde Diyarbakır ve Batman ile Şırnak’ın Cizre ve İdil ilçelerinde izinsiz gösteri yapanlar, polisle çatıştı. Gün boyu süren ve çok sayıda polis ile eylemcinin yaralandığı gösteriler özetle şöyle:
DİYARBAKIR: Merkez Bağlar, Sur ve Kayapınar ilçelerinde esnafın kepenk kapattı. Polis amirleri telsizlerle, “Çocuklar konusunda hassasiyetimizi biliyorsunuz. Çocuk olan gruplara müdahale edilirken bu hassasiyet göz önünde bulundurulacak” diye talimat verdi. Saat 12.00’da DTP İl Teşkilatı önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişi Abdullah Öcalan posterleri ve PKK flamaları açarak yürüyüşe geçti. Polisin izin vermemesi üzerine DTP’li milletvekili Aysel Tuğluk ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir polis müdürleriyle görüştü. Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, telefonla Baydemir’i arayarak uyardı. Baydemir, “Sen bana talimat veremezsin. Sen bir mülki amirsin. Ben bir belediye başkanıyım” karşılığını verdi. Polisin müdahalesine göstericiler taş ve sopalarla karşılık verdi. Polis havaya ateş açtı, boyalı su, gözyaşartıcı bomba ve plastik mermi kullandı. Miletvekili Aysel Tuğluk, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin ile polis müdürleri arasında itiş- kakış oldu. Tuğluk, “Bunların hepsini siz yaptınız” diye bağırınca polis müdürü, “Siz yaptınız, bu taşları, bu molotofları biz hazırlamadık” kaşılığını verdi. Diyarbakır kent merkezinde ara sokaklara dağılan grupların polisle çatışması uzun süre devam etti.
BATMAN: Yaklaşık 20 kişinin yaralandığı önceki günkü olaylardan sonra dün de kent hareketliydi. Esnaf kepenk kapattı. Caddelerde barikat kurarak ateş yakan göstericilere çevik kuvvet ekipleri basınçlı su ve göz bombası ile müdahalede bulundu.
ŞIRNAK: Cizre ilçesinde kepenk kapatma eylemi yapılırken, çeşitli mahallelerde ateşler yakılarak izinsiz gösteriler yapıldı. Göstericiler, kendilerini dağıtmık isteyen polislere taş attı. Polis araçlarından sürekli, “Çocuklarınıza sahip çıkın. Çocuklarınızı bu olaylara alet etmeyin” anonsları yapıldı. Bu uyarılara karşın ön planda çocukların görüldüğü gösterilerde bir grup Cizre-İdil karayolunu barikatlarla trafiğe kapatmak istedi. Polis, panzerlerle barikatları dağıtarak yolu açtı. Geçen yılpanzer altında kalarak ölen Yahya Menekşe’nin mezarına gitmek isteyen grubu da polis dağıttı. Esnafın kepenklerini açmadığı İdil’de sokak aralarında da polisle çatışmalar vardı. 
MARDİN: Nusaybin ilçesinde esnaf kepenk kapatma eylemi yaparken izinsiz gösteriler düzenleyenler polisle çatıştı. Polis göstericileri biber gazıyla dağıttı, 24 kişi gözaltına alındı.
SİİRT: Küçük gruplar ara sokaklarda polise taşlı sadırıda bulundu, 12 kişi gözaltına alındı.
HAKKÂRİ: Kent merkezi ile Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde kepenkler açılmadı, gösteriler yapıldı.
MERSİN: Çocukların oluşturduğu gruplar lastik yaktı, polisi taşladı. Polis biber gazıyla müdahale etti. (dha)