Güneydoğu'da 22 karakol kapatılacak

Güneydoğu'da 22 karakol kapatılacak
Güneydoğu'da 22 karakol kapatılacak
Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa kırsalında bulunan toplam 22 jandarma karakolunun, İçişleri Bakanlığı onayıyla kapatılmasına karar verildi.

DİYARBAKIR - Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa kırsalında bulunan toplam 22 jandarma karakolunun, İçişleri Bakanlığı onayıyla kapatılmasına karar verildi. Diyarbakır'ın Lice ilçesi Kayacık Köyü Jandarma Karakolu inşaatı sırasında çıkan ve 18 yaşındaki Medeni Yıldırım'ın silahla vurularak öldürüldüğü olayın ardından yeni karakol yapımıyla ilgili tartışmalar gündeme geldi. Çözüm süreciyle yeni karakolların yapılmaya başlanması iddiasının gerçek olmadığını belirten yetkililer, aksine çok sayıda karakolun ihtiyaç kalmadığı gerekçesiyle kapatılmaya başlandığını açıkladı.


İçişleri Bakanlığı onayı ile Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa'da bulunan 22 jandarma karakolunun kapatılmasına karar verildi. Buna göre Diyarbakır'da 8, Mardin'de 9 ve Şanlurfa'da 5 jandarma karakolu önümüzdeki dönemde kapatılacak.


Kapatılmasına karar verilen karakollarla ilgili resmi işlemlerin sürdüğü belirtilirken, söz konusu illerde bazı karakolların tahliye işlemlerine başlandığı da öğrenilldi. Karakolların kapatılmasının çözüm süreciyle bir ilgisinin olmadığı, bunun daha önceden planlanmış faaliyet kapsamında yapıldığını ifade eden yetkililer, bölgede yeni karakol yapımı olmadığını da kaydetti. Daha önce ihtiyaç nedeniyle yapılmış ancak şu anda pasif durumda bulunan karakolların kapatılmasına karar verildiği, karakolların kendi bölgesindeki suç oranı, karakolun fiziki yapısı, ihtiyaç olup olmadığı kriterlerinin uzmanlar tarafından değerlendirilmesi sonucu kapatılması kararı alındığı öğrenildi.


Mevcut karakol binalarının da güçlendirilerek modern bir hale getirilmesinin hedeflendiğini belirten yetkililer, bu karakolların sorumluluk sahalarının genişletilerek, araç, gereç ve personel bakımından güçlendirileceğini vurguladı. Önümüzdeki dönemde Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa bölgelerinde yeni karakol yapımına ilişkin bir planlamanın olmadığını bilgisini veren yetkililer, kapatılacak 22 karakolun dışındakilerle güvenlik hizmetine devam edileceğini bildirdi.

FELAT BOZARSLAN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114337711433773

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Güneydoğuda 22 karakol kapatılacak hk. - fgemak

  iç işleri bakanının açıklamalarını şaşkınlıkla izliyoruz,bu işi sonu nereye kadar gider tahminlerinde bulunmaya çalışıyoruz,bu karakolların kaldırılması sınır kaçakçılığının,esrar, eroin kaçak sigara akaryakıt,suçluların kolayca sınır dışına çıkmalarına meydan verecek kontrolsüz bir bölge yaratılmaya çalışılıyor,böyle devlet yönetim anlayışı olamaz,eğer bu ortam yaratılırsa bundan sadece bölgede yaşayan kürt halkının yanı sıra batıdaki insanlarımızın da bu kanalları kullanmaya başlayacakları açıktır.gelişmeleri çok hatalı buluyoruz.

  Darısı licedekilere - nihatbilgic1211

  güzel olmuş, zaten çok gereksizdi..Liceye gidene kadar on karakol denetım yapıoyr sankı hepsı bırbırınden habersız gıbı, lice dekılerı kaldırmazlar ama an azından dıger yerler için iyi olacaktır..Güzel adımlar bunlar

  kara kol - adad

  karakolun kürtler için anlamı; kin, kan, yakma, yıkma, taciz, ölüm, faili mechuller ve asit kuyuları... keşke gerçekten karakolların kapatılmasını şu gözlerle görebilseydim. yeni yasalara göre, il,ilçe, belde ve köy özellikleri ve kapsamları değişiyor, bu değişim ile birlikte birçok belde kapanıyor ve mahhalle ismini alıyor. eskiden o beldelerde bulunan jandarma karakolları şimdi yerini başka bir kolluk gücü olan polise bırakacak. yani karakolların kapanması yalan 'jandarma karakolu' oluyor 'polis karakolu'.