Güneydoğu'da Abdullah Öcalan gerginliği

Abdullah Öcalan'ın 15 Şubat 1999 tarihinde Kenya'da yakalanıp, Türkiye'ye getirilişinin sekizinci yıldönümü nedeniyle dün Doğu ve Güneydoğu'daki bazı illerde yer yer kepenk kapatma eylemleri ve korsan gösteriler yapıldı.

İSTANBUL - Abdullah Öcalan'ın 15 Şubat 1999 tarihinde Kenya'da yakalanıp, Türkiye'ye getirilişinin sekizinci yıldönümü nedeniyle dün Doğu ve Güneydoğu'daki bazı illerde yer yer kepenk kapatma eylemleri ve korsan gösteriler yapıldı.
Diyarbakır: PKK'lıların dağıttığı bildiri üzerine kentin bazı kesimlerinde esnaf kepenklerini açmadı. Bağlar'daki DTP merkez ilçe binası önünde toplanan yaklaşık 1000 kişi, Öcalan lehine sloganlar attı.
Batman: Kentte esnafın büyük bölümü öğlene kadar kepenk açmadı. Esnafı kepenk kapatmaya zorladıkları iddia edilen iki kişi gözaltına alındı.
Mersin: Korsan gösteri yapan çoğu çocuk yaklaşık 50 kişi, çöp konteynerleriyle yolu trafiğe kapatarak polislere molotofkokteyli ve taş attı.
Adana: Barbaros, Yenibey, Hürriyet, Dağlıoğlu ve Ova mahallelerinde esnaf kepenk kapattı. Burada oturanlar çocuklarını okullara göndermedi.
Hakkâri: Yüksekova ilçesinde esnafın tamamına yakını kepenklerini açmadı. Esnafa, polis panzerinden uyarı anonsları yapıldı. Yüksekova'da kepenk kapatma eylemine katılmayan bir kuyumcu ile DTP üyesi bir grup arasında çıkan silahlı kavgada, DTP İlçe Başkanı Şahabettin Tamur'un oğlu Özgen Tamur yaralandı.
Siirt: Esnafın büyük çoğunluğu işyerlerini açmadı. Çakmak Mahallesi'nde yaklaşık 200 kişilik PKK yandaşı ateş yakıp Öcalan lehine sloganlar attı. Polis, müdahale ettiği gruptan 11 kişiyi gözaltına aldı.
Şırnak: Cizre ilçesinde yaklaşık 100 kişilik grup, Karayolları Müdürlüğü binasına saldırıp, taş ve sopalarla camlarını kırdı. Grup, kendilerine müdahale eden polislere taş attı. Polisler, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı.
Şanlıurfa: 50 kişilik grup basın açıklaması yapmak istedi. 11 kişi gözaltına alındı. (dha, aa)