'Güneydoğu'da da Ergenekon kazıları yapılsın'

ANKARA - DTP Ergenekon savcılarını Güneydoğu’daki faili meçhul cinayetler için araştırma yapmaya çağırdı ve Tuncay Güney’in dile getirdiği ‘Silopi’deki Botaş kuyularına cesetler atıldı’ iddialarının araştırılmasını istedi. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ise, “Yardımcı olun, bunların üzerine gitmezsek eleştirin” dedi.
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, dünkü Meclis Grup toplantısında, Ergenekon operasyonu kapsamında kazılan yerlerden silahların çıktığını hatırlattıktan sonra şöyle devam etti: “O silahlar nerede ve kime karşı kullanıldı? Kürtlere karşı... Sonra da yeraltına gömüldü... Bir de bölgeyi kazın göreceksiniz ki, batıdakinden 1000 kat daha fazlası bulunacaktır. Silopi’deki kimsesizler mezarlığının açılmasını istiyoruz. 200 dolayında faili meçhul ceset yatıyor bu mezarlıkta. Cizre-Silopi arasındaki BOTAŞ kuyularının açılmasını istiyoruz. BOTAŞ kuyuları o bölgedeki kontrgerilla faaliyetlerinin merkezi olarak biliniyor. Savcıları buradan göreve çağırıyoruz. Bu gerçekler açığa çıkarılmadan Ergenekon’a ‘temiz eller operasyonu’ demek iki yüzlülüktür.”
TBMM’de gündem dışı söz alan DTP’li Sevahir Bayındır da Doğu ve Güneydoğu’daki gö-
zaltında kayıpları gündeme getirdi. Başbakan Erdoğan’ın bütçe görüşmelerinde DTP’lilere yönelik ‘Siz Nazizmi hortlattınız” sözlerini de anımsatan Bayındır, “Naziler fırında insan yaktılar. Ama Türkiye’de ki Nazi anlayışı asit kuyularında insanlar yaktı. İpek yolunun kenarındaki kuyuların derhal açılmasını ve bu uygulamaları yapanların yargılanmasını istiyoruz” diye konuştu.
Bayındır’a yanıt veren Adalet Bakanı Şahin ise  Şırnak Baro Başkanı Avukat Nuşirevan Elçi’nin, 1 Aralık 2008’de Silopi Başsavcılığı’na dilekçe vererek “1990’lı yıllarda bazı kişilerin asitle yakıldıklarını” iddia ettiğini, ancak, Elçi’nin yapılan davete rağmen delilleri sunmadığını anlattı. Şahin, “Kim ve kimler asit kuyularında yakılmışsa lütfen yadımcı olun, bunların üzerine gitmezsek gelin eleştirin. Elinizde delil yok sadece afaki isnatlarda bulunuyorsunuz. Bu parlamentoda görev yapan ve milletvekili sıfatını taşıyan hiç kimseye yakışmaz” dedi. (Radikal)