Güneydoğu'da hava ağır mı ağır

Güneydoğu'da hava ağır mı ağır
Güneydoğu'da hava ağır mı ağır

Hakkari merkez'de kepenkler kapalı. Çöpler de toplanmamış.

Abdullah Öcalan'ın yakalanışının 10. yıldönümünü protesto etmek amacıyla Güneydoğu'nun bir çok ilinde esnaf kepenklerini açmadı

 

Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilişinin 10'uncu yıldönümünde Diyarbakır ve Batman ile Şırnak'ın Cizre ve İdil ilçelerinde izinsiz gösteri yapanlar, polisle çatıştı. Diyarbakır'da izinsiz yürümek isteyen göstericilere polis boyalı su, gözyaşartıcı bomba ve plastik mermi kullandı, göstericiler de molotof kokteyli, taş ve sopalarla karşılık verdi. Kentin ara sokaklarına kaçan göstericiler polisle çatışmalarını sürdürdü. Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yürüyüş yapmakta ısrar eden Büyükşehir Belediye Başkanı DTP'li Osman Baydemir ile telefonda tartıştı. Bölgedeki olaylarda ilk belirlemelere göre 6'sı polis 7 kişi yaralandı.
Öcalan'ın yakalanıp Türkiye'ye getiriliş yıldönümü nedeniyle Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri sabah erken satlerde çok sıkı güvenlik önlemleri aldı. Merkez Bağlar, Sur ve Kayapınar ilçelerinde esnafın kepenk kapatırken, merkez Yenişehir İlçesi'nde işyerlerinin büyük bölümünün açık olduğu görüldü. Emniyet Müdürlüğü'nde izinler kaldırılırken, kentin önemli noktalarına olası olaylara müdahale etmek için panzerli ekipler konuldu. Kentin giriş ve çıkışlarında araçlar durdurularak arama ve kimlik kontrolü yapıldı. Polis helikopteri gün boyu kentin üzerinde uçuş yaparak, korsan gösterilerin düzenlediği yerleri merkeze bildirdi.
Diyarbakır'da kenar semtlerde ve ara sokaklarda yapılan korsan gösterilerde çocukların ön sıralarda yer alması polisi harekete geçirdi. Polis amirleri telsizlerle sürekli anons yapılarak, “Çocuklar konusunda hassasiyetimizi biliyorsunuz. Çocuk olan gruplara müdahale edilirken bu hassasiyet göz önünde bulundurulacak” diye talimat verdi.


POLİS YÜRÜYÜŞE İZİN VERMEDİ
Diyarbakır'da saat 12.00'de DTP İl Teşkilatı önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişi Abdullah Öcalan posterleri ve sözde PKK flamaları açtı. Bayındırlık Caddesi'ni trafiğe kapatan göstericileri, yürüyüşe geçmek isteyince polis izin vermedi.
Bunun üzerine DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, polis müdürleriyle görüşerek yürüyüşe izin verilmesini istedi. Baydemir, polislere, “Size gelecek taş, önce bize gelsin. Vatandaşın camı kırılacağına bizim kafamız kırılsın. Biz Batman'ı yaşamak istemiyoruz. Koşuyolu Parkı'ndaki İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yaparak sessizce dağılacağız” dedi.
Polis yetkilisi ise, Baydemir'e “Çıkabilecek olaylarla ilgili sorumluluğu alıyor musun?” diye sorunca Baydemir, “Ben böyle bir sorumluluk almam” dedi.


VALİ- BAYDEMİR TARTIŞMASI Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, telefonla Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i arayarak, yürüyüşü yapmamalarını, aksi halde olay çıkabileceğini söyledi. Vali Mutlu'nun bu konuda istihbarat aldıklarını söylemeleri üzerine Baydemir, “Sen bana talimat veremezsin. Sen bir mülki amirsin. Ben bir belediye başkanıyım” karşılığını verdi.
DTP önünde sloganlarla yürüyüşe geçen göstericilere polis müdahelede bulundu. Göstericilerin taş ve sopalarla karşılık vermesi üzerine polis havaya ateş açarak, göstericileri dağıtmak için boyalı su, gözyaşartıcı bomba ve plastik mermi kullandı. Savaş alanına dönen cadde üzerinde göstericilerin bir bölümü ara sokaklara kaçarken, bir bölümü DTP binasına sığındı. Atılan gözyaşartıcı bombalarından DTP Miletvekili Aysel Tugluk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de etkilendi.
Arbede ardından Miletvekili Aysel Tuğluk, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin ile polis müdürleri arasında itiş- kakış oldu. Tuğluk, “Bunların hepsini siz yaptınız” diye bağırınca polis müdürü, “Siz yaptınız, bu taşları, bu molotofları biz hazırlamadık” kaşılığını verdi. Bunun üzerine Tuğluk, “Siz bana böyle davranamazsınız” dedi.
Diyarbakır kent merkezinde ara sokaklara dağılan grupların polisle çatışması uzun süre devam etti.


BATMAN'DA BUGÜN DE OLAY VAR Batman'da dün bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasını protesto etmek için aralarında DTP milletvekillerinin de bulunduğu gruba polis müdahalesi sırasında çıkan olaylar bugün de devam etti.
Dünkü olaylarda aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 20 kişinin yaralanmasının ardından bugün kent merkezinde esnaf kepenk kapattı, fırın ve lokantalar da açılmadı. Kentin İluh, Petrolkent ve Yavuz Selim Mahallesi'nde bugün yolllara barikat kurarak ateş yakan göstericilere çevik kuvvet ekipleri basınçlı su ve göz bombası ile müdahalede bulundu. Göstericilerin taşlı saldırıları sırasında bazı polisler hafif yaralandı. Mahalle aralarına kaçan göstericilerle polis arasında arbede yer yer devam etti.


CİZRE'DE OLAYLAR ÇIKTI
Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde de kepenk kapatma eylemi yaparken çeşitli mahallelerde ateşler yakılarak izinsiz gösteriler yapıldı. Göstericiler, kendilerini dağıtmık isteyen polislere taş atıncı, polis gözyaşartıcı bomba kullanarak grupları dağıtmaya çalıştı.
Cizre'de polis araçlarından sürekli, “Çocuklarınıza sahip çıkın. Çocuklarınızı bu olaylara alet etmeyin. Kepenklerinizi açın” anonsları yapıldı. Bu uyarılara karşın ön planda çocukların görüldüğü gösterilerde bir grup Cizre-İdil karayolunu barikatlarla trafiğe kapatmak istedi. Polis, panzerlerle barikatları dağıtarak yolu açtı. Cizre'de polisin yanı sıra Hükümet Konağı önünde askeri timler de olası olaylara müdahalede bulunmak için hazır bekletildi.
DTP'liler geçen yıl çıkan olaylarda panzerin çarpması sonucu ölen Yahya Menekşe'nin hayatını kaybettiği yere karanfil bıraktı. DTP Cizre İlçe Başkanı Yakup Budak, basın açıklaması yapmasından sonra bir grup partiliyle Menekşe'nin evinen bulunduğu Nuh Mahallesi'ne gidip ailesini ziyaret etti. Daha sonra yaklaşık 2 bin kişiyle Yahya Menekşe'nin mezarı başına gitmek isteyen gruba polis izin vermedi. Yürüyüşte ısrar edilmesi üzerine polis, grubu gözyaşartıcı bomba kullanarak dağıtı. Ara sokaklara kaçan göstericiler polisle çatıştı.


İDİL'DE ÇATIŞMA
Şırnak'ın İdil İlçesi'nde güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarılırken Elazığ'dan 3 otobüsle çevik kuvvet ekibi takviye olarak geldi. Esnafın kepenklerini açmadığı İdil'de sokak aralarında ateşler yakarak izinsiz gösteriler yapanlar polisle çatıştı.
İlçenin Atakent, Turgut Özal ve Seyrantepe mahallelerinde yolları çöp konteynerleri ile yolları trafiğe kapatan göstericiler molotof kokteyli atıp ateş yaktı. Göstericileri dağıtmak isteyen polis, havaya ateş açıp, basınçlı su ve biber gazı kullandı. Atılan taşlarla 4 polis memuru yaralanırken, polisin attığı biber gazı fişeğinin gözüne isabet ettiği 17 yaşındaki İhsan Şen de yaralandı.
Sağlık durumunun ağır olduğu belirtilen Şen, İdil'deki ilk tedavisinin ardından Mardin Devlet Hastanesi'ne sevkedildi. İdil’de ara sokaklara kaçan göstericileri gün boyu polisle çatışmasını sürdürdü.


AKP ÖNÜNDE ŞÜPHELİ ARAÇ
Şırnak'ta esnafın büyük bölümü kepenk kapatırken, AKP il binası önüne park edilen ve üzerinde plakası bulunmayan bir minibüs polise alarma geçirdi.
Bomba uzmanları caddeyi trafiğe kapatarak robot bomba cihazıyla aracı kontrol etti. Araçta patlayıcıya rastlanmadı.


DTP BİNASINA SİYAH BEZ ASILDI
Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde de esnaf kepenk kapatma eylemi yaparken izinsiz gösteriler düzenleyenler polisle çatıştı. Takviye polislerin geldiği Nusaybin'de panzerli ekipler önemli noktaları tutarken, mahalle aralarında yapılan izinsiz gösteriler biber gazı kullanarak dağıtıldı.
Göstericilerin attığı taşlardan 1 emniyet amiri ile 1 polis memuru yaralandı. Nusaybin'de DTP'lilerin ilçe binasına siyah bez astı. (dha)