Güneydoğu'da hendek, barikat ve güvenlik önlemleri arasında yoğun katılımlı seçim

Güneydoğu'da hendek, barikat ve güvenlik önlemleri arasında yoğun katılımlı seçim
Güneydoğu'da hendek, barikat ve güvenlik önlemleri arasında yoğun katılımlı seçim
Geçtiğimiz haftalarda sık sık sokağa çıkma yasakları, operasyonlar ve çatışmalarla gündeme gelen ilçelerde seçime yoğun katılım olduğu gözlendi. Birleştirilen sandıklarda uzun kuyruklar oluşurken, polis ve özel harekat timlerinin de olağanüstü önlemler aldıkları görüldü.

DİYARBAKIR / ŞIRNAK / BİNGÖL – Daha önce sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı Diyarbakır merkez Sur, Mardin'in Nusaybin, Şırnak merkez ile İdil, Cizre ve Silopi ilçelerinde, vatandaşlar sokaklarda ve okul önlerindeki hendek ve barikatlara rağmen, sandık başına giderek oylarını kullandı. Bu ilçelerde oy kullanılan sandıkların bulunduğu okul önlerinde özel harekat timlerinin güvenlik önlemleri dikkat çekti.

DİYARBAKIR / SUR

Daha önce 3 kez olmak üzere toplam 8 gün sokağa çıkma yasağının uygulandığı Diyarbakır merkez Sur ilçesindeki seçmenler, yoğun güvenlik önlemleri altında sandığa giderek oy kullandı. YDG-H üyelerinin güvenlik güçlerinin mahallelere girişini engellemek için kazdığı hendeklerin kapatılması ve operasyonlar için Diyarbakır Valiliği tarafından daha önce 3 kez, toplamda 8 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilen Sur ilçesinin Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş, ve Cemal Yılmaz mahallelerindeki okulların önünde özel harekat timleri güvenlik önlemi için hazır bekledi. Fatihpaşa Mahallesi'nde bulunan Süleyman Nazif İlkokulu'nda oy kullanan seçmenler, sabahın erken saatlerinde sandık başına gitti. Yoğun katılımın gözlendiği oy verme işlemi sürerken, özel harekat ekiplerinin de sandıkların bulunduğu okulların etrafında güvenlik önlemi aldığı görüldü.

POLİS KİMLİK KONTROLÜ VE ÜST ARAMASI YAPTI

Şırnak merkezdeki Hürriyet İlk ve Ortaokulu'nda sabah saatlerinde oy kullanmaya giden vatandaşlar kimlik kontrolü ve üst aramasından geçirildi. Polisin kimlik ve üst araması yaptığı haberini alan HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ve Belediye Başkanı DBP'li Serhat Kadırhan, söz konusu okula giderek, polislerin yaptığı kimlik ve üst aramasına karşı çıktı.

Polis yetkilisi, ellerinde mahkeme kararı olduğunu ve şüpheli gördükleri kişileri kimlik kontrolü ve üst aramasından geçireceklerini belirtti. Bunun üzerine aynı zamanda avukat olan Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadirhan tutanak tutarak, kimlik ve üst araması kontrolünün kaldırılması için Seçim Kurulu’na başvurdu. Belediye Başkanı Kadirhan'ın başvurusunu değerlendiren Seçim Kurulu Hürriyet İlk ve Orta Okulu'nda üst araması ve kimlik kontrolünün yapılmasını kaldırdı.

İDİL'DE BİRLEŞTİRİLEN SANDIKLARDA KUYRUK OLUŞTU

İdil ilçesinde ise, İlçe Seçim Kurulu kararı ile aynı mahallelerde bulunan bazı okullardaki sandıklarının, başka okullara taşınması üzerine, buralarda seçmenler oy kullanmak için uzun kuyruk oluşturdu.

Sabah saatlerinden itibaren başlayan kuyruklar nedeniyle, oy kullanmak isteyen vatandaşlar uzun süre kuyrukta beklemek zorunda kaldı. Turgut Özal Mahallesi'nde bulunan Bener Cordan İlköğretim Okulu'nun sandıkları, aynı mahalledeki Atatürk İlköğretim Okulu'na, Yeni Mahalle Fatih İlköğretim Okulu'ndaki sandıkları da aynı mahallede bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu'na taşınmıştı. Oyların kullanıldığı okulların önündeki ve çevresindeki hendekler kapatılıp barikatlar da kaldırılarak, vatandaşların oy kullanmasının önündeki tüm engeller kaldırılmıştı.

HDP İdil İlçe Başkanı Ramazan Vesek, sandıkların taşınmasının vatandaşa eziyet çektirmek için yapıldığını belirterek, "Sandıkların taşınması oy kullanacak vatandaşlara eziyet çektirmek için ve HDP'nin oylarının düşmesi için yapılmıştır. Buna rağmen oy kullanacak seçmenler sabah saatlerinden itibaren oy kullanmaya başlamıştır. Sandıkları nereye taşısalar vatandaşlar oraya gidip oyunu kullanacaktır" dedi.

TEPEKÖY'DE TOPLU OY KULLANMA GERGİNLİĞİ

İdil ilçesine bağlı Tepeköy’de toplu oy kullanmak isteyen bir grup ile sandık görevlileri arasında kavga çıktı. Bunun üzerine jandarma, geçici olarak oy kullanma işlemini durdurdu. Köyde geniş bir aileye mensup grup, oylarını toplu olarak kullanmak istedi, ancak sandık görevlileri bunu kabul etmedi. Olayın ardından grup üyeleri, sandık görevlilerine fiziki müdahalede bulununca, jandarma ekipleri devreye girdi. Köyde bulunan 1110 ve 1111 numaralı sandıkları geçici olarak kapatan güvenlik kuvvetleri, köye takviye kuvvetlerinin gelmesi üzerine sandıkları tekrar açtı ve oy kullanma işlemine güvenli bir şekilde devam edildi. Bu arada, bölgede bulunan yabancı gözlemciler, olay üzerine köye gitti. Köy girişinde bir grubun taşlı saldırısına uğrayan yabancı gözlemciler, daha sonra jandarma ekipleri eşliğinde güvenli bir şekilde köyden çıkartıldı.

SİLOPİ'DE HALK BARİKATLARDAN GEÇEREK OY KULLANDI

Silopi ilçesinde, YSK'nın kararı ile 4 mahalledeki 5'i köy okulu olmak üzere toplam 10 okuldaki sandık yerlerinin değiştirilmesine rağmen vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren oy kullanmaya başladı. Oy kullanılan sandıkların uzak olmasına ve yoldaki barikatlara rağmen vatandaşlar, sandıkların bulunduğu okullara akın etti. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı, özel harekat timlerinin de geceden beri konuşlandığı okullardaki güvenlik önlemleri, sabah tan itibaren sürüyor. Vatan İlköğretim Okulu'nda gelen 93 yaşındaki Meryem İnan, akrabalarının yardımı ile oyunu kullandı.

CİZRE'DE SEÇİMLERE YOĞUN İLGİ

Cizre İlçesi'nde sandıkların birleştirildiği Cudi, Nur, Sur, Şah, Kale ve Yafes mahalleleri merkezindeki okullarda bulunan sandıklarda seçmenler, oylarını kullandı. Sıkı güvenlik önlemleri altında vatandaşlar oyunu kullanırken, sandıkların bulunduğu okul önünde özel harekat timleri zırhlı araçlarla önlem aldığı görüldü. Seçim öncesi olayların meydana geldiği Cizre'de bugün oy kullanma işlemi olaysız bir şekilde devam ediyor.

NUSAYBİN'DE SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Mardin'in Nusaybin ilçesinde halk, oylarını geniş güvenlik önlemleri altında kullandı. Başka okula taşınan 6 sandık bölgesinde ise seçmenler oylarını kullanmak için sandık başına gitti.

İlçede hendeklerin olduğu bölgede bulunan Yavuz Selim İlk ve Orta Öğretim Okulu'ndaki 6 sandık, güvenlik nedeniyle Süleyman Bölünmez Anadolu Lisesi'ne taşınmıştı.

Seçim sandıklarının bulunduğu okul önlerinde zırhlı polis araçları beklerken, okul girişinde de uzun namlulu silahlarla polisler güvenlik önlemi aldığı görüldü. HDP Milletvekili Enise Güneyli, oy kullanma işlemi devam ederken, partililerle birlikte seçim bölgelerini gezdi.

(Ahmet ÜN - Sekvan KÜDEN - Aziz ÖNAL - Ramazan İMRAĞ - Bayram KAPLAN - Halil COŞKUN - Mehmet Selim YALÇIN / DHA)