Güneydoğu'da iki anlaşmazlık: Beş ölü

Güneydoğu'da iki anlaşmazlık: Beş ölü
Güneydoğu'da iki anlaşmazlık: Beş ölü

Ceylanpınar?daki olayda ölenlerin yakınları, Emniyet önünde toplanarak zanlıların kendilerine verilmesini istedi ve caddede bulunan otomobillere saldırdı.

Şanlıurfa'da park etme tartışması aşiretlerin çatışmasına dönüştü, iki kişi öldü, 'kök kazıma' yeminleri edildi. Bingöl'de iki aile çatıştı, üç ölü var

ŞANLIURFA - Ceylanpınar’da araç park etme tartışması silahlı çatışmaya dönüşürken, Mardin katliamının benzerini gerçekleştirmek üzere yeminler edildi. Bingöl’de iki akraba aile arasında çıkan kavgada üç kişi öldü.
Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde yaşayan Kejan aşiretine mensup Tektaş ailesi fertleriyle, Şeyhanlı aşiretine mensup Tanış ailesinin fertleri arasında, dün Cumhuriyet Caddesi’nde ‘araç parketme’ tartışması çıktı. Tartışma, kavgaya dönüşünce polis müdahale ederek tarafları Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Kavga edenlerin Emniyet’e getirilişi sırasında buraya gelen yakınları birbirlerine girdi. Kavga, polisin gözü önünde silahlı çatışmaya dönüştü. Açılan tabanca ateşi sırasında Nezir Tektaş olay yerinde, akrabası Hamit Timur ise götürüldüğü hastanede öldü. Yaralanan 22 yaşındaki Nasır Tektaş iseŞanlıurfa’ya sevk edildi.
Polisin güçlükle önlediği çatışmanın ardından, korucu olduğu ileri sürülen Hikmet Tanış ile üç akrabası gözaltına alındı. Ölenlerin yaklaşık 500 yakını, Emniyet önünde toplanarak gözaltındakilerin kendilerine verilmesini istedi. İlçede devam eden gerginlik üzerine Şanlıurfa’dan çok sayıda polis gönderilirken, askerler de İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde görevlendirildi. Kalabalık grup, zanlılara ait olduğu öne sürülen iki otomobili ateşe verdi. Otomobillerden sıçrayan ateş, hemen yanındaki iki katlı bir eve de sıçradı, ancak yangın kısa sürede söndürüldü. Öfkeli kalabalıktan bir grup Hastane Caddesi üzerindeki bir markete de saldırdı.
Yaralı Nasır Tektaş’ın yakınları hastanede intikam yeni etti: “Kökleri kazılana kadar bu mesele burada bitmeyecek. Aradan yüzyıl da geçse onların köklerini kazıyacağız.”
Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Bahçe köyünde iki akraba aile arasında çıkan kavga, silahlı çatışmaya dönüştü. Arazi anlaşmazlığı yüzünden çıkan çatışmada iki kişi olay yerinde, 24 yaşındaki Galip Uçan ise hastanede öldü. Bir evin ateşe verildiği köyde jandarma güvenlik önlemi aldı. (dha, aa)