Güneydoğu'da Öcalan gösterileri gece de devam ettiGüneydoğu'da Öcalan gösterileri gece de devam etti


Güneydoğu'da Öcalan gösterileri gece de devam etti
PKK'nın kuruluşu ve Abdullah Öcalan'ın hapishane şartlarını protestoeden gruhlar dün gece birçok ilde korsan gösteri düzenledi

Adana'da PKK'nın kuruluşu ve Abdullah Öcalan'ın hapishane şartlarını protesto eden bir grup, yolu trafiğe kapatıp ateş yaktı. Müdahale eden polis ekiplerine, molotof kokteyli ve havai fişek atan göstericiler, yol kenarındaki bir telefon santral dağıtıcısını da ateşe verip, telefon bağlantılarını kesti.

PKK'nın kuruluşu ve Abdullah Öcalan'ın hapishane şartlarını protesto eylemleri, Adana'ya da sıçradı. Barbaros Mahallesi, Pazar Caddesi ile Eminağa Caddesi üzerinde saat 19.00 sıralarında toplanan yaklaşık 50 kişilik PKK sempatizanı bir grup, sloganlar atarak yolu trafiğe kapatıp lastik yaktı. Yol kenarındaki telefon santralin dağıtıcısını yıkıp, ateşe veren göstericiler, telefon hatlarının kesilmesine neden oldu. Bunun üzerine bölgeye çok sayıda Çevik Kuvvet ekibi sevk edildi. Göstericiler, güvenlik önlemi alan çevik kuvvet polislerine, taş, molotof kokteyli ve havai fişek attı. Polis ekipleri de, gaz bombası atarak göstericilere karşılık verdi. PKK yandaşları, polisin panzer ve zırhlı araçla müdahalesi sonucu ara sokaklara kaçarak dağıldı. Yakılan ateşler de söndürülürken olay yeri inceleme ekipleri, zarar gören telefon santral dağıtıcısında da inceleme yaptı.


ŞANLIURFA'DA GERGİN GECE

Şanluurfa'da Saat 21.00 sıralarında Devteşti Mahallesi’nde toplanan 30 kişilik bir grup, PKK ve Öcalan lehine slogan atarak Açıksu Caddesi üzerinde yürüyüş yaptı. PKK’nın kuruluş yıldönümü ve Öcalan’ın cezaevi koşullarını gerekçe göstererek bir süre sloganlar eşliğinde yürüyen kalabalık, daha sonra çöp konteynerleri ve taşlarla barikat oluşturup yolu trafiğe kapattı. Konteynerlerdeki çöpleri de ateşe veren grup, daha sonra bölgeye gelen polisleri görünce ara sokaklara kaçtı. Yaşananların ardından bölgeye aralarında Emniyet Müdür Yardımcılarının da bulunduğu resmi ve sivil çok sayıda polis sevk edilerek inceleme başlatıldı.


CİZRE'DE DE KORSAN GÖSTERİ

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde göstericiler İdil İlçesi karayolunu barikatlarla trafiğe kapatıp, polise taşlı saldırıda bulundu. Polis, gösterilecileri dağıtmak içinh tazyikli su kullandı.
Cizre'de bugün akşam saat 20.00 sıralarında, İdil Caddesi üzerine toplanan ve çoğunluğunu çocukların oluşturduğu bir grup, Abdullah Öcalan'ın cezaevindeki durumunu protesto etti. Yaklaşık 2 saat süren olaylarda ara sokaklara kaçan göstericiler, polise taş atmayı sürdürdü. Cizre'de korsan gösteriler Cudi. Nur ve Sur Mahalleleri'nde yer yer sürürken, polis ilçede aldığı geniş güvenlik önlemlerini sürdürüyor.