Güneydoğu'da Öcalan olayları

Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılmasının 12'inci yıldönümünde Güneydoğu'nun bazı illeri ve ilçelerinde kepenk kapatma eylemleri yapıldı. Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde gösteri yapmak isteyen bir gruba polis biber gazı ile müdahale etti. Bu sırada okula giden bazı öğrenciler gazdan etkilendi.ÖCALAN EYLEMLERİNİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


Diyarbakır'da Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkartılmasının yıl dönümü nedeniyle kepenkler kapanırken, izinsiz yapılan gösterilerde kentin bazı semtleri savaş alanına döndü. 

Çıkan olaylarda 1 komiser yardımcısı başına isabet eden taşla yaralandı. Bağlar İlçesi Sento Caddesi üzerinde bulunan PTT şubesi de izinsiz gösteri yapanların hedefi oldu. PKK yandışları, PTT şubesine girip görevli memur Eyüp Kılıç’ı etkisiz hale getirdikten sonra bilgisayar, masalar, camlar ve telefonları kırdı. Kasada bulunan ve henüz miktarı belirlenemeyen paralar ile Kılıç’ın cep telefonunu gasp eden göstericiler daha sonra kaçtı. PTT yetkilileri ile polis şubede inceleme yaptı. Olay sorasında yalnız olan memur Eyüp Kılıç, şubenin yağmalanma anını yetkililere anlatırken, canını zor kurtardığını söyledi.
göstericiler Bağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü de taş yağmuruna tutarken, polis biber gazı sıkarak eylemcileri dağıttı. Göstericilerin, çöp konteynerlerini devirerek kapattıkları yolu, polis memurları çöpleri toplayarak trafiğe açtı.
Yenişehir, Kayapınar ve Bağlar ilçelerinde toplanan gruplar zaman zaman lastik yakıp polise taş ve molotof kokteyleri ile saldırdı. Çok sayıda göstericinin gözaltına alındığı olaylarda, polis göstericilere sağduyulu ve orantılı yaklaşmaya çalıştı. Özellikle Bağlar ilçesi Cezaevi Semti’nde polisle çatışan çocuklara polis bir süre müdahale etmeden izlemekle yetindi.

‘ÇOCUKLAR LÜTFEN TAŞ ATMAYIN DAĞILIN ABİCİM’
Yaklaşık 100 gösterici, önce lastik yakıp ardından polisleri taş yağmuruna tuttu. Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam’ın, “Kesinlikle çocuklara karşı müdahaleniz olmayacak ve orantılı güç kullanacaksınız”, uyarısını dikkate alan polis taş atan çocukları ilk etapta izlemekle yetindi. Grubun kalabalık halde çevik kuvvet polisinin bulunduğu noktaya saldırması üzerine polis panzeri harekete geçti. Polis panzerine binen amirler, kendilerine taş atan çocukları panzer megafonundan “Çocuklar artık yeter taş atmayın ve dağılın abicim” diye anons yaparak uyardı.
Uyarılara rağmen polis panzerini taş yağmuruna tutan çocuklara su sıkıldı. Zaman zaman gaz bombalarının da kullanıldığı olaylarda polisin orantılı güç kullandığı dikkat çekti.

TAŞ ATAN ÇOCUKLARA VATANDAŞ TOKADI
Gösterileri uzaktan izleyen vatandaşlar çocuklara zaman zaman müdahale etmek zorunda kaldı. Görevlilerin müdahale etmemesine rağmen çocukların taş atmayı sürdürdüğünü gören bazı vatandaşlar, çocukları tokatlayarak engellemeye çalıştı.(dha)


ATALAY'A KÖTÜ KARŞILAMA

İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın demokratik açılım süreci çalışmalarında bulunmak için geldiği Diyarbakır’da esnafın yaklaşık yüzde 80'i kepenk kapattı. Uzun yıllardan sonra Diyarbakır’da ilk kez esnaf bu kadar geniş katılımlı kepenk kapatma eylemi gerçekleştirdi. Yeni Yol, Dicle Kent, Gaziler, Cezaevi, Koşuyolu, Bağlar, Kayapınar, Huzurevi, Şehitlik, Balıkçılarbaşı, Dağkapı, Seyrantepe semtlerindeki esnafın tamamı kepenk kapatırken, önceki kepenk kapatma eylemlerinde genelde kepenk kapatmayan Ofis Semti’nde de bazı esnafın kepenklerini kapattığı görüldü.

CİZRE’DE İZİNSİZ GÖSTERİYE MÜDAHALE
Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde esnafın tamamı kepenklarını kapattı. Sabah erken saatlerinden itibaren yaşları 8 ile 15 arasında değişen 20- 30 kişilik gruplar, sokak aralarında izinsiz gösteriler yapmaya başladı. İlçede bulunan 95’nci Karayolları Müdürlüğü’ne ait binayı taşlayarak camlarını kıran gösterici çocuklara polis müdahale etti. Polisin biber gazı kullanıp göstericileri dağıtması sırasında, okula giden bazı öğrenciler de gazdan etkilendi. İlçede yer yer izinsiz gösteriler sürerken, polis aldığı geniş güvenlik önlemlerini sürdürüyor.

BATMAN’DA POLİS KAMERAYA KAYDETTİ
Bazı internet sitelerinde kepenk kapama eylemi ve yürüyüş düzenleyeceği haberleri üzerine, sabah saatlerinde Batman’da iş yerlerinin yüzde 80’ini açılmadı. Polis iş yerlerini açmayan esnafı araçlardan megafonla uyararak işyerlerini açmaları çağrısında bulundu. Polis, kapalı işyerlerini kameralarla görüntüledi. Cumhuriyet Caddesi, Turgut Özal Bulvarı, 1 ve 2’inci cadde üzerindeki resmi kurumlar ve banka şubeleri dışında işyerleri açılmadı.
Şırnak merkezde de, esnafın büyük çoğunluğunun kepenklerini kapattığı görüldü. Kent merkezinde sıkı güvenlik önlemi alan polis, sürekli devriye gezdi.

SİLOPİ’DE ESNAFA UYARI
Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde de sabahın erken saatlerinden itibaren esnaf kepenk açmadı. İlçedeki cadde ve sokaklar boş kaldı. İlçe halkı kepenklerin kapalı olması nedeniyle olay çıkabileceği ihtimali üzerine evlerinden dışarı çıkmadı. Bazı esnafın ise dükkanlarının önünde beklediği görüldü. İlçede dün akşam saatlerinde bazı kişilerin esnafı tek tek dolaşarak bugün işyerlerini açmamaları ve siyah giyinmeleri yönünde telkinde bulunduğu ve esnafın da bu yüzden işyerlerini açmadığı belirtildi.

MARDİN AÇIK, İLÇELER KAPALI
Mardin kent merkezinde esnaf işyerlerini açarken, Kızıltepe, Nusaybin ve Derik İlçesi’nde ise esnaf kepenk kapattı. Nusaybin İlçesi’nde esnaf kepenk kapatırken, çocuklardan oluşan bazı guruplar, çeşitli noktalarda lastik yaktı. İlçede gergin bekleyiş devam ederken, izinsiz yürüyüş yapılacagı duyumu üzerine polis sıkı güvenlik önlemleri aldı.

HAKKARİ VE VAN

Van ve Hakkari ile Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Öcalan'ın Suriye’den çıkarılışının yıl dönümü nedeniyle
izinsiz eylem yapan göstericilere polis müdahale etti. Hakkari ile Yüksekova ilçesinde çeşitli mahallelerde bir araya gelen gruplar, ateş yakarak barikat kurdu. Çevrede güvenlik önlemi alan polise taş atan göstericilere biber gazıyla müdahale edildi.

Okulların dağılım saati sırasında yapılan gösterilerden, öğrenciler de etkilendi. Biber gazından rahatsızlanan ve olaylar nedeniyle evlerine gitmekte güçlük çeken öğrenciler, velilerini beklemek üzere okula geri döndü.
Van’da da kentin çeşitli sokaklarında toplanan, bazı iş yerlerine ve araçlara taşla saldıran göstericiler zırhlı araçların bu sokaklara girmesiyle dağıldı. Dağıldıktan bir süre sonra ara sokaklarda küçük gruplar halinde toplanmaya çalışan ve ana caddeye yürümeye çalışan gruplara polisin müdahalesi devam ediyor.

TÜRK: BAKAN ATALAY İLE MUTABAKAT SAĞLADIK

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Raif Türk, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri ile yaptığı toplantının son derece olumlu geçtiğini söyledi. Türk, sivil toplum örgütleri olarak Bakan Atalay ile "demokratik açılım" konusunda mutabakat sağlandıklarını kaydetti. 

DİSİAD Başkanı Türk, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın sivil toplum örgütleri ile yaptığı toplantı sonrası ANKA’nın sorularını yanıtladı. Türk, Bakan Atalay ile yapılan toplantının kendileri açısında çok verimli geçtiğini belirterek, "Sayın Bakan açılım konusunda ‘herkesle, özellikle Sivil Toplum Örgütleri ile görüşmek’ istediklerini ve bu konuda ‘mutabakat aradığını’ belirtti. Toplantımızda mutabakat sağlandı" dedi.
Türk, toplantıda, "Ana dilde eğitim, TCK’nın bazı maddeleri ile Anayasa’nın değiştirilmesi, bölgedeki güven sorunun aşılması, Kürt dili ve edebiyatı bölümün Dicle Üniversitesi’nde açılması, bölgenin silahtan arındırılması, TRT 6’nın geliştirilmesi, ders kitaplarına giren bazı terimlerin değiştirilmesi ve ders kitaplarının daha kapsayıcı ve daha demokratik ele alınması gerektiği üzerinde durulduğu"nu ifade etti.
Türk, Bakan Atalay’ın, toplantıda "Anayasa değişikliğinin bu mevcut Meclis’ten çıkmasının güç olacağını ama değişmesinin gerektiğine inandıklarını belirttiğini" aktardı ve "Buna bizde katılıyoruz. Anayasa değişikliğinin Meclis dışında yapılacak çalıştaylarla da irdelenmesi gerektiğine inanıyorum. Açılım bir an önce daha hızlı gerçekleşmelidir" şeklinde konuştu.

"SORUN TÜRK VATANDAŞLIĞI TEMELİNDE ÇÖZÜLMELİ"
Bölgedeki güven sorununun 90’lı yıllardan beri erozyona uğradığını savunan Türk, "Hükümet’in bu konudaki yaklaşımlarına ve samimiyetine inanıyorum. Sayın Bakan da bunu söyledi. Toplantıya katılanlarının da görüşü bu şekilde. Güven duyuldu. Bunun geliştirilmesi ve sürdürülmesi, geri adım atılmamasını istiyoruz. Muhalefetinde bu soruna çözüm aramak üzere bir şeyler yapması gerekmekte" dedi.
Kürt sorununun Türkiye vatandaşlığının temelinde çözülmesi gerektiğinin altını çizen Türk, "Atalay bölgede temaslarını sürdüreceğini de söyledi. STK temsilcilerini dinleyecek. Konuya ilişkin çalışmalarını sürdürecek." (dha, anka)