'Güneydoğuda savaş uçakları çocukların psikolojisini bozuyor'

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - DTP Hakkâri Milletvekili Hamit Geylani, Doğu ve Güneydoğu’da alçak uçuş yapan savaş uçaklarının küçük çocukların psikolojisini bozduğunu söyledi.
DTP’li Geylani, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanılğı’na verdiği yazılı soru önergesinde, teröre yönelik hava operasyonlarında kullanılan savaş uçaklarının düzenli eğitim uçuşları sırasında yaptığı alçak uçuşların bölge insanını olumsuz etkilediğini söyledi. Geylani, olayı konu ettiği soru önergesinde “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki birçok ilde alçak uçuş yapan savaş uçakları, bölge halkını tedirgin etmekte ve halkın psikolojik sağlığını bozmaktadır. Özellikle Diyarbakır’dan kalkan F-16 tipi jetler, alçak uçuş yaparak halka korku ve panik yaşatmaktadır. Hakkâri gibi sınıra yakın bölgelerde ise, neredeyse her gün bu uçuşlar gerçekleşmekte ve halkta büyük bir rahatsızlık yaratmaktadır“ dedi. Uçuşlar nedeniyle küçük yaştaki çocukların psikolojik travma yaşadığını savunan Geylani şunları belirtti:
“Uçuşların gerçekleştiği dakikalarda çocukların kulaklarını ve gözlerini kapatarak, kendilerine sığınacak yer aradıkları birçok kişi tarafından gözlemlenmiştir. Bu uçakların hangi nedenle bu kadar sık havalandıkları ve neden bu kadar alçaktan uçtukları konusunda yurttaşlar merak içerisindedirler. Jetlerin şehir merkezleri üzerinde alçak uçuş yapmalarının hukuki dayanağı var mıdır? Savaş uçakları hangi amaçlarla bu kadar sık havalanmaktadırlar?