Güneydoğu'da Yeşil-Kırmızı sevinç

Diyarbakırspor'un Süper Lig'de oynama hakkı kazanması, bütün Güneydoğu'da bayram havası estirdi. İstanbul'da önceki gece yapılan kutlamadan sonra dün de Hendek'e giderek Gaffar Okkan'ın mezarını ziyaret eden takımın teknik direktörü Güvenç Kurtar, "Başarıyı taraftarlarımıza hediye ediyoruz" dedi. Diyarbakırlılar, büyük kutlama için yarın kente dönecek takımı bekliyor.

DİYARBAKIR - 16 yıl aradan sonra Diyarbakırspor'un 1. Lig'e çıkması, sadece bu kentte değil, tüm Güneydoğu illerinde bayram havası estirdi. Görülmeye değer coşkuyla bir araya gelen Diyarbakırlılar, öldürülen Emniyet müdürleri, takımın da manevi başkanı olan Gaffar Okkan'ı unutmadı. Maçın ardından taraftarlar ve futbolcular, Hendek'te Gaffar Okkan'ın mezarını ziyaret etti.
Diyarbakırlılar, takımlarının deplasmanda
İstanbul Büyükşehir Belediyespor'u 3-2 mağlup edip gelecek yıl ismi 'Süper Lig' olacak 1. Lig'e çıkmasının ardından sokaklara döküldü. Günler öncesinden yeşil-kırmızı bayraklarla donanan caddeleri dolduran on binlerce kişi sevinç çığlıkları atarken, davul-zurna eşliğinde halaylar çekildi, havai fişekler atıldı. Uzun araç konvoyları maçın ardından sabaha kadar caddelerde tur attı. Yüzlerini yeşil-kırmızıya boyayıp at üzerinde gösteriye katılan bazı taraftarlar kutlamaya renk kattı.
Sevinç gösterilerinde, uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitiren Diyarbakırspor'un manevi başkanı Gaffar Okkan'ın posteri elden ele dolaştı. Vatandaşlar, 'Gaffar'a uzanan eller kırılsın, katiller bulunsun' sloganları attı.
Diyarbakır'daki kutlamalar sırasında tüm uyarılara karşın silah sesleri dinmedi. Kentin her tarafından silah sesleri gelirken 16 kişi gözaltına alındı. Bu kişilere ait üçü ruhsatsız dört tabanca, bir bölümü ruhsatsız dokuz av tüfeği ve üç kuru sıkı tabancaya el konuldu. Kutlamalar dün de devam etti. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kutbettin Arzu, bölgenin 16 yıl sonra ilk kez topluca sevindiğini, psikolojik olarak rahatlayan insanların sokağa dökülüp sabahlara kadar sevinç çığlıkları attığını söyledi. Arzu, "Böylesi sevinçlere susamıştık. Ekonomik olarak öncelikle iç turizmde canlanma olacak" diye konuştu.
Hendek Diyarbakır gibi
Diyarbakırspor teknik direktörü Güvenç Kurtar, 1. Lig'e çıkışı taraftarlara armağan ederken, Kulüp Başkanı Adnan Öktüren sevincini, "Bundan büyük mutluluk olamaz" diye dile getirdi.
1. Lig sevincini önce İstanbul'da kutlayan yeşil-kırmızılı ekibin teknik direktörü Güvenç Kurtar, Diyarbakır'daki kutlamalarının
daha da anlamlı olacağını belirterek şöyle konuştu:
"Taraftarlarımız tüm karşılaşmalarda bizi yalnız bırakmadı, sürekli destekledi. Arkasında böyle bir taraftar kitlesi bulunan takıma da zaten bu sonuç yakışırdı. Diyarbakırspor, bu potansiyeliyle hak ettiği yere geldi."
İstanbul'dan dün sabah ayrılan Diyarbakırspor
kafilesi, Hendek'e giderek manevi başkanları Gaffar Okkan'ın mezarını ziyaret etti. Kulüp Başkanı Adnan Öktüren'in de aralarında bulunduğu 3 bin kişilik konvoy, Hendek'te coşkuyla karşılandı.
Diyarbakırsporlu futbolcu ve yöneticiler, daha sonra Okkan'ın babası Fikri Okkan'a başsağlığı dileyip elini öptü. Kafile, ardından da çevresi Türk Bayrağı ve Diyarbakırspor bayrağı ile donatılan Okkan'ın mezarına gitti. Bazı futbolcularla yöneticiler mezar başında ağlarken, taraftarlar, baba Okkan'ı omuzlara aldı.
Hendek Belediyesi daha sonra Diyarbakırspor futbolcularına plaket ve altın hediye etti.
'Gaffar baba' maçta
Diyarbakır'ı 1. Lig'e yükselten maçı, suikast sonucu öldürülen Diyarbakır Emniyet Müdürü'nün ailesi de izledi. Okkan'ın eşi Zerrin Okkan, şehit Emniyet müdürünün fotoğrafını bağrına basarken gözyaşlarına boğuldu. Diyarbakırspor kafilesi de maç dönüşü Hendek'te Gaffar Okkan'ın Diyarbakırspor bayraklarıyla donanmış mezarını ziyaret edip, "Sevincimizi Okkan baba ile paylaşmaya geldik" dedi.