Güney'e 37 soru: Ergenekon ile PKK ilişkili mi?

Güney'e 37 soru: Ergenekon ile PKK ilişkili mi?
Güney'e 37 soru: Ergenekon ile PKK ilişkili mi?

Tuncay Güney?e sorulacak sorular, Kanada?ya iletilecek.

İSTANBUL - Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz, ifadeleri ve anlatımlarıyla Ergenekon soruşturmasında önemli rol oynayan Tuncay Güney’e soracağı 37 soruyu belirledi. Savcı Öz, Güney’e Ergenekon’un PKK, Hizbullah, DHKP-C gibi örgütler ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün Özdemir Sabancı suikastiyle ilgisini sordu.
Güney’in yaşadığı Kanada’daki adli makamlara iletmek üzere İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan 37 soruluk yazıda, Güney’in suç örgütü içinde bir dönem yer aldığı, halen yargılan ‘yönetici’lerle yakın ilişkide olduğunun anlaşıldığı, Güney’e ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’tan soruşturma başlatıldığı belirtildi. Yazıda bu şüphelinin yargılanmakta olan kişilerle bağlantılarının açığa çıkarılabilmesi için, bir yargı makamı önünde alınmış savunmasına ihtiyaç duyulduğu vurgulandı. Bazı sorular şunlar:
“Veli Küçük’ün Kısmetim-1 gemisindeki uyuşturucuyla ilgisi ne, Ergenekon’un PKK, Hizbullah, DHKP-C ile ilişkisi nedir, Özdemir Sabancı suikastinin Veli Küçük’le bağlantısı var mı, PKK’nın kuruluşunda Doğu Perinçek’in ne bir katkısı oldu, Hizbullah’ın kuruluşunda Küçük’ün rolü nedir, Cemil Bayık ve Murat Karayılan’ın yurtdışına kaçışında Küçük’ün rolü var mı, Mahmut Yıldırım’ın (Yeşil) Ergenekon’da rolü var mı, Eşref Bitlis, Uğur Mumcu, Cem Ersever suikastlerinin Ergenekon’la bağı var mı, İlhan Selçuk ve Gürbüz Çapan’ın örgütün medya ayağını oluşturmada rolü nedir, Susurluk’la Ergenekon’un bağlantısı nedir?”