'Güney'in ifadesinden 42 sayfa eksik'

Ergenekon duruşmasında mahkemeye dilekçe sunan Adnan Akfırat:Tuncay Güney'in ifadelerinin tamamı dosyaya konulmadı


SERKAN OCAK 

İSTANBUL - Ergenekon davasının dokuzuncu duruşmasında sanık ve sanık avukatlarının taleplerinin merkezinde itiraflarıyla Ergenekon operasyonunun kilit ismi olarak nitelendirilen Tuncay Güney vardı. Sanık Adnan Akfırat ise Tuncay Güney’in ifadelerinin eksik gönderildiğini belirterek, tamamının istenmesini talep etti.
Silivri Cezaevi’ndeki duruşma salonunda iddianamenin okunmasına devam edildi. Savcılar, 1794. sayfaya kadar okudu.
Mahkemeye beş sayfalık dilekçe sunan sanık İşçi Partili Adnan Akfırat’sa Tuncay Güney’in ifadelerinde Star Gazetesi sahibi Ethem Sancak’la ilgili bölümlerin çıkarıldığını öne sürerek, kasedin tamamının mahkemeye getirilmesini istedi. Güney’in Organize Suçlar Şubesi’ndeki mülakat kasetinin 2001 yılında çözüldüğünü ve o zaman çözüm tutanağının 170 sayfa olduğunu belirten Adnan Akfırat, şimdi dava dosyasına konulan tutanağın ise toplam 128 sayfa olduğunu kaydetti.
Saat 16.10’da mahkeme başkanı iddianemenin okunmasına ara verilmesini istedi. Sanıklara ve avuktalara taleplerine ilişkin söz verdi.
Kemal Kerinçsiz, Tuncay Güney’in hukuki durumunun sorulması yönünde karar alındığını belirterek, “Bu kişiden çıkan belgelerden dolayı birçok sanık huzurdadır. Ancak bu kişi hakkında dava açılmıyor. Bunu engelleyen nedir? Savcıyla bu kişi arasında bir anlaşmamı vardır” diye konuştu. Duruşma taleplerin sonraki celselerde değerlendirilmesine karar verilerek bugün 09.30’a ertelendi.


  http://www.radikal.com.tr/9072679072674

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Doğru Söz - S. Akdağcık

  Gazeteci Bedir Acar'ın Tuncay Güney'le Kanada'da yaptığı ve kitaba dönüştürdüğü röportajında Güney şöyle diyordu: 'Paranın saltanatı var Türkiye'de. Arada bir lütfen beni de kardeş şefkatiyle Türk adaleti kucaklasın. Paranın saltanatı olanları kucaklıyorsa, sokaktakileri kucaklamıyorsa o zaman sorun vardır. Hukuk herkese aynı şekilde işlemelidir.' -Milliyet, 8 Kasım 2008- Bu doğru bir yaklaşım. Burada sorun aslında TUZUN KOKMAĞA BAŞLAMASI sorunu. ADALET ANCAK YORUMSUZ UYGULANIRSA BİR ÜLKEDE MÜLKÜN TEMELİ OLUR. Tersi işlerse bir başka deyimle her gelen iktidar onu kendine göre işletirse ne mal kalııııır ne mülk...

  Tuncay Baba umudumuz Sensin - radikal suphi

  Tuncay Guney hakkinda en etkili yazıyı gecenlerde Ahmet Altan yapti.Guney'in herseyi bildigini ve tüm iddalarina muhataplarindan yalanlama dahi gelmedigini soyledi.Fakat bir gercek daha var bu adam Türkiye'de iken 9 gun araliksiz polise ifade veriyor ve tüm bunlari yillar once soyluyor hadi saliveriliyor diyelim neden tanik koruma programina alinmiyor ve o ifadelerin hicbiri polis'te bulunmuyor hepsi imha edilmis.Simdi insan ister istemez şunu soruyor Bu ülkede bir savcinin bir dava acmasi icin sucun olustugu tarihten hemen sonra mi dosya acilmali yada tum dosyalar saklanip iktidarlarin yararina en uygun zamanlarda mi dosyalar acilmali.lutfen Türk halkini aptal zannetmeyelim.Herkes herseyin farkinda.

  Sansürsüz dava dosyasına çok ihtiyaç var, - mk1959

  zira ASRIN DAVASI(!!!) adı altında sunulan bu davanın , yeterince gerçek - iyi niyetli kanıtlarla ve titiz hazırlanmamış bir dava görünümü sunması ,bizleri "Hukuki" bir dava yerine "Siyasi " bir dava ile karşı karşıya olduğumuz düşüncesine yöneltiyor. Siyasi davaların da,GERÇEK DEMOKRASİLERDE" ,mahpushanelerde kurulan mahkemelerde değil de ,demokratik kurallar çerçevesinde,miting alanlarında ve meclis kürsülerinde tartışılması ve karara varılması gerekir.Yanılıyor muyum ?

  O KARIŞTIRICI TÜRKİYE YE BİR GÜN MUTLAKA GETİRİLECEKTİR - soguksulu

  YAKLAŞIK İKİ YILDIR TÜRK ADALETİNİ MEŞGUL EDEN O KARIŞTIRICI BİR GÜN MUTLAKA TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNE GETİRİLECEKTİR.TÜRK VE MÜSLÜMAN OLMUŞ OLSAYDI BU ÜLKEDEN KAÇMAZ VE BU ÜLKE İNSANLARI HAKKINDA İLERİ GERİ KONUŞMAZDI.ZERRE KADAR İSLAMİYETE İNANSAYDI,DİNİNİ DEĞİŞTİRMEZDİ.ÜLKESİNİ CAN SİPERHANE SAVUNAN ASKERİNE VE POLİSİNE HATA YAPMAZDI.BİR ZAMANLAR APO DENİLEN ÇOCUK KATİLİDE BÖYLE KAÇARDI.ÜLKENİN MİLLİ BÜTÜNLÜĞÜNE YANLIŞ YAPANA BU ÜLKE HALKI ASLA ACIMAZ VE AF ETMEZ.