Güneyin sıcak kenti Antalya şiddetli fırtınayla boğuştu

Güneyin sıcak kenti Antalya şiddetli fırtınayla boğuştu
Güneyin sıcak kenti Antalya şiddetli fırtınayla boğuştu

Saatteki hızı 100 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle sahilde beş-altı metrelik dalgalar oluştu. FOTOĞRAF: OKAN ÖZER / AA

ANTALYA - Hızı saatte 100 kilometreye ulaşan fırtına ve şiddetli yağmur Antalya’yı vurdu. Konyaaltı’nda 400 işyeri ve evi su bastı, otomobillerin sular içinde kaldığı Kemer karayolu ile  Antalya- Korkuteli karayolu trafiğe kapatıldı. İki gemi çarpışma tehlikesi atlattı.  Yollarda mahsur vatandaşlar iş makineleriyle kurtarıldı. Su baskınları ve fırtına nedeniyle Antalya’nın büyük bölümüne dün elektrik verilemedi.
Meteoroloji uzmanları ve yetkililerinin uyarları nedeniyle dün okulların tatil edildiği Antalya’da kuvvetli yağış ve fırtına etkisini gösterdi. Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Antalya merkez, Kemer, Serik, Manavgat, Finike, Kumluca ve Demre ilçelerinde etkili olan fırtınanın hızının öğle saatlerinden itibaren 100 kilometreyi bulduğunu açıkladı. Kentte metrekareye düşen yağış miktarı ortalama 90 kilogram oldu. İşlek caddeler tıkanan rögarlar nedeniyle sular altında kaldı. 

Denize ulaşamayan su evlere girdi
Fırtına nedeniyle ağaçların devrildiği Antalya’da en büyük hasarı merkez ilçe Konyaaltı’nın Liman semti gördü. Dev dalgalar nedeniyle, Konyaaltı’ndan denize dökülen Boğaçayı’nda ‘şişme’ meydana geldi. Dalgaların denize tahliyesine engel olduğu Boğaçayı’ndan taşan su, dere kenarındaki çok sayıda binanın alt katlarını bastı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan, “Yağışla birlikte Boğaçayı’ndan gelen su, şiddetli fırtına ve dev dalgalar nedeniyle denize ulaşamadığından çevreye yayıldı. Bölgedeki ev ve işyerlerinin alt katlarını su bastı” dedi. Konyaaltı’nda yaklaşık 400 ev ve işyerinin sular altında kaldığı belirtildi. Fırtına ve dalgalar yüzünden Sarısu Deresi’nin de denize deşarj olamaması yüzünden, Altınyaka Vadisi’nden gelen yağmur suları, Antalya- Kemer karayolunu Sarısu mevkiinde kapladı ve yol ulaşıma kapandı.  Antalya- Korkuteli karayolunda da ulaşım durdu. Bölgede çok sayıda otomobil sular içinde kaldı.
Konyaaltı Sahili açıklarında iki yük gemisi kıyıya 200- 300 metre mesafede demir tarayarak durabildi. 

Hamile kadını itfaiye kurtardı
Konyaaltı’nda bulunduğu sitede aşırı yağış nedeniyle mahsur kalan dokuz aylık hamile Ayşe Özmen, sancıları başlayınca itfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak ambulansla hastaneye kaldırıldı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, Konyaaltı’ndaki arıtma tesislerinde çalışan 200 işçi mahsur kalınca kurtarma çalışması başlatıldı. İnceleme yapmak üzere bölgeye gelen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Aktekin ile Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürü Fethi Yalçın da karayolunun suyla dolması nedeniyle araçlarında mahsur kaldı.
Antalya’da şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle Antalya- Kemer karayolunda araçlarında mahsur kalan vatandaşlar, itfaiye ekiplerinin botlar ve iş makineleriyle müdahalesiyle kurtarıldı.  
Manavgat ve Oymapınar barajlarının kapaklarının açılması sonucu Manavgat Irmağı’nda su seviyesini yükselirken, kısa süreli dolu ve fırtına nedeniyle Finike’de sera ve portakal bahçelerini su bastı. (dha)

Çeşme’de sürücü sele kapılacaktı
Yoğun yağış Muğla ve İzmir’de de etkili oldu. Çeşme - Ildırı yolunda bir otomobil sel sularına kapıldı. Otomobil ve sürücüsü yöre halkının yardımlarıyla sel sularından kurtarıldı.
 
FOTOĞRAF: AHMET AKTAS / DHA