Güngören patlamasında 3 tahliye

Güngören patlamasında 3 tahliye
Güngören patlamasında 3 tahliye
Güngören'de, 2008 yılında meydana gelen ve 18 kişinin öldüğü patlamaya ilişkin davada 3 sanık tahliye edildi. 9 sanıklı davada 3 tutuklu sanık kaldı.

İSTANBUL - Güngören’de, 2008 yılında meydana gelen ve 18 kişinin öldüğü patlamaya ilişkin davanın görülmesine devam edildi. 6’sı tutuklu 9 sanığın yargılandığı dava İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki görüldü. Duruşmada tutuklu sanıklar Hüseyin Türeli, Nusret Tebiş, Şerafettin Kaya, Aydın Ağlar, Ziya Kıraç, Mehmet Salih Yanak, Cihan Aydın ve Abdurrahman Oral hazır bulundu. Davanın 3 tutuksuz sanığının katılmadığı duruşmayı patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları da izledi. Duruşmanın başlamasının ardından söz alan Cumhuriyet Savcısı Levent Çağıl duruşma savcısı olarak yeni görevlendirdiğini ifade ederek dava kapsamında daha önce verilen mütalaayı incelemek üzere süre talep etti. Savcının süre talebinin ardından söz alan sanık avukatları müvekillerinin tahliyesine karar verilmesini talep ettiler.

3 TAHLİYE
Verdiği aranın ardından mahkeme , sanıklardan Abdurrahman Oral, Ziya Kıraç ve Cihan Aydın’ın ‘tutuklu kaldıkları süreye göre ilerde mağduriyetlerine meydan verilmemesi’ gerekçesiyle tahliyelerine karar verdi. Üç sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı koyan mahkeme tutuklu sanıklar Hüseyin Türeli, Nusret Tebiş ve Mehmet Salih Yanak’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

ARBEDE ÇIKTI
Öte yandan mahkeme ara kararını almak için duruşmaya ara verdiği sırada olaylar çıktı. Patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları, sanık avukatlarının üzerine yürüdü. Çıkan arbede sırasında yüzüne darbe alan Avukat Bahri Belen’in burnunun kanadığı görüldü. (Selahattin GÜNDAY/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114042211404221

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Cahiller avukata saldırır ama. - Su Cemre Sim

  Hukuk tarihi adli hatalarla doldur.Nice insanlar vardır,idam edilir ,herkes o insandan nefret edeR;otuz,kırk belki yüz yıl sonra idam edilen,yıllarca hapis yatan insanın suçsuz olduğu ortaya çıkar.Her insanın savunma hakkı vardır.Beş yılın üzerinde hapis cezası gerektiren suçlarda sanık,''Ben avukat istemiyorum.''diyemez.Mahkeme sanık avukat tutamıyorsa barodan bir avukat ister.Avukatsız davaya devam eTmek olası değildir.Kararı mahkeme verir,infazı Adalet Bakanlığı yapar.Gelin görün ki bizim bazı cahil insanımız en küçük bir olayda gider avukata saldırır.Hatta karşı tarafla oturur rakı içer,ama o mutlaka bir avukata saldırarak vahşetini sergiler.Avukat olamamıştır,ama bir avukat dövmüştür,gider kabilesine anlatır,takdir görür(!).Avukat sanık değildir.Sanık adam öldürür belki ama,avukat yasalar çerçevesinde sanığı savunmak zorundadır.çÜNÜ KANUNDA ÖYLE DURUMLAR VARDIR Kİ SANIK SUÇ İŞLEMİŞTİR,AMA CEZA VERİLMeZ.SANIK sUÇ İŞLEMİŞTİR AMA HAİFLETİCİ BİR NEDENİ VADIR.SANIK SUÇ İŞLEMİŞTİR AMA,AĞIRLAŞTIRICI NEDENİ VARDIR.AVUKATLA MÜVEKKİL ARASINDA SIR SAKLAMA ZORUNLULUĞU,AVUKATIN MÜVEKİLİ aleyhinde tanıklıktan çekinme görevi vardır.Görevini yapan avukata,yargıca,savcıya sözle ya da fiziki olarak saldırı suçtur.Cezalar ağırlaştırılarak verilir.En hafif durumda, en az bir yılla üç yıl arasında hapis verilir,yarı oranında artırılır. Para cezasına ve erteleme kapsamı dışındadır.Sayın Av.Bahri Belen 'e geçmiş olsun.Av.Bahri Belen'e saldıralar,unutmasınlar ki onlar da birer saldırganlar.Saldırganlar da mutlaka cezasını bulacaktır.Bu ülkede az çok hukuk var.