Güngören saldırısı faillerine 18 kez ağırlaştırılmış müebbet

Güngören saldırısı faillerine 18 kez ağırlaştırılmış müebbet
Güngören saldırısı faillerine 18 kez ağırlaştırılmış müebbet
Güngören'de 18 kişinin öldüğü 79 kişinin ağır yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili dava karara bağlandı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL   -  2008 yılında gerçekleşen eylemle ilgili 2 sanık 18’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 1283’er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Diğer 6 sanığa 20 yıl ile 2 yıl arasında değişen hapis cezaları verilirken bir sanık da beraat etti.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki görülen davanın karar duruşmasına 3 tutuklu sanık katıldı. Sanıklara esas hakkındaki mütalaaya karşı son sözleri soruldu. Sanıklar tercüman hazır edilemediğinden anadilde savunma yapabilmek için süre istedi. Sanıklar ayrıca soruşturmanın genişletilmesine yönelik taleplerinin kabul edilmesini istedi. Sanıklardan Nusret Tebiş olayın gerçek faillerinin firarda olduğunu ve yakalamadıklarını ayrıca eyleme katılmadığını ileri sürdü.

Mahkeme bu talepleri reddederek karar için duruşmaya ara verdi. Yaklaşık 2 saatlik aranın ardından heyet kararını açıkladı.
Sanıklardan Hüseyin Türeli ve Nusret Tebiş’in terör örgütü PKK /Kongre-Gel üyesi oldukları ve 17 kişinin öldürülmesi eylemine katıldıkları için “Adam öldürme” , “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma” suçlarından 18’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Heyet iki sanığın eylemde ağır yaralanan 79 kişi için de kasten öldürmeye teşebbüs suçunu işlediklerine dikkat çekerek 1283’er yıl hapis cezasına çarptırdı. Diğer sanıklardan Ziya Kıraç, Şerafettin Kara ve Abdurrahman Oral’ı terör örgütü üyeliğinden 12 yıl hapis cezasına mahkum etti. Sanıklardan Aydın Ağlar 9 yıl, Cihan Aydın 15 yıl 9 ay, Şaban Güneş ise 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Mehmet Salih Yanak 19.5 yıl hapis cezası alıp tahliye edilirken sanık Cevat Aydın ise beraat etti.