Güngören sanıkları: Suçsuzuz

Güngören sanıkları: Suçsuzuz
Güngören sanıkları: Suçsuzuz

17 kişinin öldüğü Güngören bombalamasıyla ilgili adliyeye getirilen sanıklara, olayda hayatını kaybedenlerin yakınları saldırmak istedi, polis engelledi. FOTOĞRAF: MURAT KAYA / AA

İSTANBUL - Güngören’de 17 kişi ve bir doğmamış bebeğin ölümü, 154 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırının sanıkları dün hâkim karşısına çıktı. Sanıklar, suçlamaları kabul etmedi.
Tutuklu bulundukları Tekirdağ F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirilen ve aralarında haklarında 18’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları istenen Hüseyin Türeli ile Nusret Tebiş’in de bulunduğu sekiz tutuklu sanık, cezaevi aracından indirilerek adliye nezarethanesine götürülürken saldırıda yakınlarını kaybedenlerin saldırısına uğradı. Polis öfkeli kalabalığı uzak tutmaya çalışırken Sanıklardan biri “Güngören saldırılarıyla alakamız yok. Bize yapılan komplodur” diye bağırdı. Sanıkların yargılanmasına, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmada sorgusu yapılan tutuklu sanıklardan Hüseyin Türeli, gözaltına alındıktan sonra emniyette ‘psikolojik baskı uygulandığı’ için susma hakkını kullandığını iddia etti. Tutanakların kendisine okumadan imzalattırıldığını iddia eden Türeli, “Saat 22.30 gibi böyle bir olay olduğunu bizimkiler televizyondan izledikleri için bana söylediler. Ben duymamıştım. Olayı bu şekilde evdeyken haber aldım. Suçlamaları kabul etmiyorum” diye konuştu. Diğer sanık Nusret Tebiş de “Bu olayı üstümüze atılanlar utansın. Olayla uzaktan yakından alakam yok” dedi. Şerafettin Kara ise uyuşturucu kullandığını, gözaltında uyuşturucu krizine girdiğini ve bu nedenle ifadelerinin kabul etmediğini söyledi. (Radikal)