Güngören'de bomba: 17 ölü

Güngören'de bomba: 17 ölü
Güngören'de bomba: 17 ölü

Patlamanın ardından büyük panik yaşandı.

Güngören'de trafiğe kapalı yayaların dolaştığı alanda art arda iki ayrı patlama meydana geldi. 17 kişi öldü, 13'ü ağır 154 yaralı var

 

İSTANBUL - Güngören'de Menderes Caddesi’nde iki ayrı bombalı saldırı düzenlendi. Patlamalarda 16 kişi öldü, 14'ü ağır  yaklaşık 154 kişi yaralandı. Sabah saatlerinde ağır yaralı bir kişinin daha yaşamını yitirdiği açıklandı.  5 kişinin hayati tehlikesi devam ediyor.


Alınan bilgilere göre olay şöyle gelişti: Saat 21.45’te Menderes Caddesi’ndeki Güven mahallesinde bir patlama meydana geldi. Araç trafiğine kapalı olan ve insanların alış veriş yaptığı sokaktaki ilk patlama küçük çaplıydı ve bir telefon kulübesinde meydana geldi. Bu patlamanın ardından çevrede bulunanların yanı sıra evlerinden de çıkan vatandaşlar olay yerine geldi. Bu patlamadan 10 dakika kadar sonra telefon kulübesine çok yakın bir mesafede çok büyük bir patlama oldu.
Bir görgü tanığı olayı şöyle anlattı: Bankta oturuyorduk. Bir patlama sesi duyduk ve korkudan kendimizi yere attık. Yukarı baktığımda telefon kulübesinin devrildiğini gördüm. Yeğenimle birlikte meraktan olay yerine doğru yürüdük. Beş dakika kadar sonra bizim oturduğumuz bankın yanında çok daha büyük bir patlama oldu. İnsanların havaya uçtuğunu gördüm. Eğer orada dursaydık belki biz de ölmüştük”

10 dakika sonra ikinci patlama

Bir başka görgü tanığı ise şunları söyledi: “İlk patlama esnasında 20 metre uzaklıktaki derneğimizde oturuyordum. İlk patlamadan sonra olay yerine çoluk çocuk yüzlerce kişi gitti. Aradan 10 dakika geçince ikinci patlama meydana geldi. Bu patlama ilkinden çok daha şiddetliydi. Patlamanın olduğu yere 30 40 metre uzaklıktaki insanlar bile patlamadan etkilendi. Ortalığı bir toz bulutu kapladı. 10 dakika sonra da ambulanslar geldi.” 

 

Vali Güler: Görüntüler inceleniyor

Patlamanın ilk önce doğalgazdan kaynaklandığından şüphelenildi. Ancak kısa sürede patlamaya doğalgazın neden olmadığı ve bir saldırının söz konusu olduğu kesinleşti. Olay yerinde iki ayrı şüpheli paket olduğu belirtildi. Mahallede MOBESE kameralarının olduğu ve görüntülerin incelemeye alındığı belirtildi. Patlamanın ardından olay yerinde geniş bir güvenlik çemberi kuruldu. İstanbul Valisi Muammer Güler de olay yerine gitti.  Güler, zanlıların MOBESE kameralarına yakalandığını incelemelerin sürdüğünü belirtti.

 

Atalay: Bomba uzmanları inceliyor

Güngören'e giden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Bizim şu anda en önemli hedefimiz, kısa sürede olayı aydınlatmak ve failleri bulmak. Onun üzerinde yoğunlaşıyoruz" dedi. Atalay, ölenlerin Adli Tıp Kurumu’nda kimlik tespitlerinin yapıldığını, teknik ekiplerin olay yerinde çalıştıklarını, bu çalışmalara İstanbul’da bu konuda çok tecrübeli ekipler ile Ankara’dan getirilen bomba uzmanlarının katıldığını belirtti.Atalay sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim şu anda en önemli hedefimiz, kısa sürede olayı aydınlatmak ve failleri bulmak. Onun üzerinde yoğunlaşıyoruz. Bir yandan yaralılarımız var, tedavileriyle ilgileneceğiz. Sağlık Bakanımız burada. Hangi hastanemizde yaralılarımız var onları biliyoruz, onların takibini yapıyoruz, yapacağız. Olay yerindeki incelemeden sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğüne geçeceğiz. Özellikle de sonuca doğru giderken İnşallah, bilgileri alacağız. Teknik bilgileri alacağız. Gelişmelere ilişkin de size yine bilgi sunarız. Tabii ki, yine yayınlarınızda hassasiyet istiyoruz. Hassasiyet gösteren yayın kuruluşlarına teşekkür ederiz. Böyle olaylarda hep birlikte yardımlaşarak sonuca ulaşacağız. Sizlerden de onu bekliyoruz."

 

112'de çalışanlara teşekkür

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Güngören’de meydana gelen patlamalarda yaralananları, tedavi gördükleri hastanelerde ziyaret etti. Bakan Akdağ, bir basın mensubunun "Bazı hastanelerin doluluk nedeniyle hastaları kabul etmediği ve diğer hastanelere sevk edildiği söyleniyor" şeklindeki sözleri üzerine de şunları kaydetti: "Böyle bir şey yok. Gerçekten bu tip hadiselere artık 112 Acil sistemimiz ve komuta kontrol merkezi diyoruz biz, bütün metropol kentlerimizde hazır durumdalar. İstanbul’daki bu olayda da gerçekten arkadaşlarımız çok hızlı hareket etmişler. Sizlerin huzurunuzda 112’de çalışan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. Süratle yaralılarımız birçok hastaneye aynı anda ulaştırılmış. Bahsettiğiniz gibi hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadık."

Bir basın mensubunun ölü ve yaralı sayısında bir değişiklik olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine de Akdağ, olayda 15 kişinin hayatını kaybettiğini dile getirerek, ölenlere Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diledi. Patlama sırasında 15 kişinin ciddi şekilde yaralandığını, bunlardan 7’sinin de hayati tehlikesinin bulunduğu bilgisinin geldiğini belirten Akdağ, yaralı sayısının 100’ün üzerinde olduğunun söylendiğini, ancak bunun büyük çoğunluğunun hafif yaralanmalardan oluştuğunu bildirdi. Bakan Akdağ daha sonra Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyaret ederek yaralılar hakkında bilgi aldı.

Akdağ burada da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şunları söyledi:"Burada 7 tane hastamız var. Genelde hafif yaralanmalar var. Bir hastamızın durumu biraz ciddi. Hekim arkadaşlarımız ve bütün sağlık çalışanları diğer hastalara olduğu gibi bu yaralılarımıza da büyük bir şefkat ile hizmetlerini devam ettiriyorlar. Ölü ve yaralı sayısında bugün verdiğimiz bilgiler dışında bir değişiklik yok. Vefat eden 15 vatandaşımızın yanında, 15 de ciddi yaralanması olan vatandaşımız var. Geri kalan yaralıların çok büyük bir bölümünde küçük yaralanmalar var."

Aleyna'nın ailesi sinir krizi geçirdi

Bakan Akdağ, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde yaralıları ziyaret ederek, durumları hakkında bilgi aldı.Akdağ, burada yaptığı açıklamada, "Daha önce ifade etmiştim, 15 vefat vardı. Ona bir kişi daha eklendi. Şu anda 16 rahmetli olmuş vatandaşımız var" diye konuştu. Bu arada, Bakan Akdağ’ın beraberindeki İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar, patlamalarda hayatını kaybeden 3 yaşındaki Aleyna Çelik’in yakınlarının soruları üzerine, çocuğun vefat ettiği haberini verdi. Aleyna Çelik’in acil servis önünde bekleyen yakınları acı haberi duyunca sinir krizi geçirdi.

Ölü ve yaralıların isimleri

Güngören’de meydana gelen patlamalarda ölen ve yaralananların isimlerinin belirlenmesine çalışılıyor.

Alınan bilgiye göre, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılanlardan Fadime Beşkan, Bahçelievler JFK Hospital İstanbul’a kaldırılan Macide Aydın (52), Özel İlgi Hastanesi’ne kaldırılan Hayrettin Güler ve Şeyma Özkan ile İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan Taha Yıldız ve Aleyna Çelik'in (3) hayatını kaybettiği belirlendi.

Olayda yaralananlardan ismi tespit edilen diğer kişiler ve bulunduklarıhastaneler ise şunlar:

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi: Tahir Yıldırım,Uğur Kılıçarslan, Dilek Karahan, Neriman Güner, Hikmet Ali Erin, Remzi Tanrıkulu, Buse Hazarlı, Selma Koska, Nurten Süpürgeci, Bekir Demir, Erdi Kılıçsoy, Süleyman Çamur, Erdal Çelebi, Rahime Güneşgil, Sebiha Karınca, Ahmet Karınca, Sabriye Karınca, Vedat Karınca, Hayriye Yardım,Mehmet Turan, Başaran Üstünel, Yılmaz Erinç, Gülsüm Irazlı.

JFK Hospital İstanbul: Furkan Kuru, Enver Menekşeoğlu, Fikriye Çamlıbel.

Güngören Özel İlgi Hastanesi: Muhtar Gelve, Yasin İnceyılmaz, İbrahim Aykut, Gülşah Keçeci, Samet Algül, İrfan Fırat.

International Hospital: Bedir Onur Dağdeviren.

Güngören’deki Özel Kolan Hastanesi: Ramazan Kırıktaş, Selçuk Satil,Özcan Güneş.

Bağcılar Devlet Hastanesi: 4 yaralı var, 7 yaralı da tedavilerinin ardından taburcu edildi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde açıklama yapan Prof. Dr. Cemalettin Ertekin, yaralılardan 3’ünün durumunun ağır olduğunu, kol ve bacaklarından yaralanan 3 kişinin ameliyata alındığını bildirdi. Ertekin, 18 yaralının tedavisinin sürdüğünü, 8 yaralının da tedavileri tamamlanarak taburcu edildiğini ifade etti. (Radikal, dha, aa)