@idrisemen

Günlük 10 lira kazanıyordu

Günlük 10 lira kazanıyordu
Günlük 10 lira kazanıyordu
Cizre'de sokağa çıkma yasağı sürerken evde yiyecek ekmekleri kalmadığı için 'ben yaşlıyım, kimse bana bir şey yapmaz' diyerek dışarı çıkan Erdoğan, sokağın başında vuruldu. Çatışmaların sürmesi nedeniyle cesedi vurulduğu yerde sabaha kadar kaldı. 74 yaşındaki Mehmet Erdoğan'ın zorluklarla dolu hayat hikayesi de yürek burktu.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

CİZRE - Cizre'de ekmek almaya giderken vurulan ve sokağı çıkma yasağı nedeniyle cesedi sabaha kadar sokakta kalan 74 yaşındaki Mehmet Erdoğan'ın geçimin sağlamak için çöpten hurda topladığı, topladığı hurdaları ise 10 lira karşılığında sattığı ortaya çıktı. Her gün Erdoğan’dan hurda aldığını söyleyen Nesim Esen, ‘Mehmet amca 5 yıldır bize hurda getirirdi. Günlük kazancı 5 ila 10 lira arasındaydı. Ölmeden 3 gün önce buraya geldi. Getirdikleri 6 lira tuttu. Bozuk para olmadığı için parasını veremedim. Parası hala bende duruyor’’ dedi.

'1994 YILINDA KÖYLERİ BOŞALTILDI'

Aslen Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kırkağaç köyünden olan Mehmet Erdoğan 74 yaşındaydı. 1994 yılında köylerine bir top mermisi düşünce Erdoğan ailesini yanına alarak Cizre’nin Cudi mahallesine yerleşti. 6’sı kadın olmak üzere yedi çocuk sahibi olan Erdoğan, ailesini geçindirmek seyyar satıcılık ve benzeri işlerde çalıştı. Kuran’ı kerimi iyi bilen Erdoğan bir dönem hafızlık da yaptı için mahallede, ‘Seyit Mehmet’ olarak biliniyordu. Yaşı ilerlediğinde Erdoğan, inşaat ve çöplerden topladığı hurdalarla geçimini sağlamaya başladı. 4 Eylül ’de Cizre için sokağa çıkma yasağı ilan edilince Erdoğan 11 Eylül akşamında evine ekmek almak için sokağa çıktı. Marketin içinde bulunan fırından pide ekmeklerini alan Erdoğan, eve geri dönerken Nergizi sokağın başında kafasına isabet eden bir kurşunla hayatını kaybetti. Çatışmalardan dolayı Erdoğan’ın cenazesi sabaha kadar olay yerinde kaldı.

'6 LİRA PARASI BENDE KALDI'

Erdoğan’ın sokakta topladığı hurdaları kendisine getirdiğini ve Erdoğan’ın günde 5 ila 10 lira arasında para kazandığını söyleyen hurdacı Nesim Esen, ‘Mehmet amca 5 yıldır bize hurda getirirdi. Günlük kazancı 5 ila 10 lira arasındaydı. Ölmeden 3 gün önce buraya geldi. Getirdikleri 6 lira tuttu. Bozuk para olmadığı için parasını veremedim. Parası hala bende duruyor. Tehlikeli olduğu için kendisine sokağa çıkmamasını ve hurda toplamamasını söyledim. Ancak bana, ‘param yok, bu yüzden hurda toplamam lazım’ dedi. ben de kendisine her gün için yevmiye vereceğimi söyledim. O da kabul etti. Ondan sonra hiç görmedim. Daha sonra Mehmet amcanın vurulduğunu söylediler. Cenazesini almaya gittik. Ancak çatışmalardan dolayı cenazesini alamadık. Mehmet amca yumuşak kalpli biriydi. Çöpte topladığı bayat ekmeği hayvanlara verirdi’ dedi. 

'İNSANIN ÇALIŞARAK EKMEĞİNİ KAZANMASI AYIP DEĞİL"

Erdoğan’ın Kuran’ı ezbere bildiğini ve bu yüzden mezarlıkta ölüler için Kuran okuduğunu söyleyen Erdoğan’ın kardeşi E. Erdoğan, ‘1994 yılında köyümüzün çevresinde çatışmalar çıktı. Can güvenliğimiz yoktu. Köyün meydanına top mermisi düşünce köyümüzü bırakıp Cizre’ye geldik. Abim ailesini geçindirmek için birçok işte çalıştı. Yaşlanmasına rağmen kimseye muhtaç olmamak için yine çalışmaya başladı. Bana, ‘insanın ekmeğini kazanması ayıp değil’ diyordu. Kuran’ı ezbere bilirdi. Bu yüzden sabahları mezarlığa giderdi. Ölüler için kuran okurdu. Ölü yakınları da abime harçlık niyetine para verirdi. Mezarlıktan çıktıktan sonra da hurda toplardı. Cuma günü evde ekmek kalmadığı için, ‘ben yaşlıyım, kimse bana bir şey yapmaz’ diyerek ekmek almak için çarşıya indi. Ekmeği aldıktan sonra sokağın başında vurulmuş.’ dedi. 


  http://www.radikal.com.tr/143410814341083

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  O dede sizi affeder mi? - Ayse Sule

  Rahmetli babam, son nefesine kadar calismis, kazik kadar ogullari dururken, eve ekmegi de komuru de hep kendi tasimisti; ta ki artik tasiyamaz olup aniden otelere gocunceye kadar. O yuzdendir ki, yasli, caliskan ve cefakar babalarin olumu icimi daha cok acitir, vicdanimi daha cok rahatsiz eder. O yasta da olsa calismak elbette ayip degil. Ayip olan, gencler dururken, yaslilarin hurda toplayip ekmek almaya gitmesi. Dahasi, genclerin pusuya yatip tuzak kurdugu yollarda, yine yaslilarin olmesi. Dahasi, hurda toplamaktan gocunan o genclerin, kendi sokaklarini, sehirlerini, parcalanmis insan cesetlerinden bir hurdaliga cevirmesi. Yerin dibine batasica ideolojiniz, sozde hak mucadeleniz, islediginiz onca gunahi mesru kilmaya yetecek mi, o dede sizi affedecek mi, iki cihanda iki yakaniz biraraya gelecek mi? Son bir soru da Radikal'e: o kadar yazmis cizmissiniz ama rahmetlinin bir fotografini arayip bulmaya usenmissiniz. Bu mudur haber konusu yaptiginiz insanlara gosterdiginiz saygi ve ozen?

  . - user1062608

  PKK nın cizrede sokaklara bile döşediği mayından bacaklarını ve ellerini kaybedeb küçük çocuğun dramını da yazsaydınız keşke..

  peki simdi ne olacak - user1132826

  peki simdi ne olacak. bu adamin cocuklari, torunlari, sevdikleri sizden hep nefret edecek, sizi hic sevmeyecek. sizlere olumune bir kin duyacak. ileride ne olacak, bu adamin cocuklari (yetiskin degillerse), torunlari buyudugunde sizden sadece nefret edecekler. sizlerse 'ama bizim de kurt komsularimiz var' diyerek bu adamin zaten sizden nefret etmeye meyilli oldugunu soyleyerek bu adami suclayacaksiniz. sonra ne mi olacak, bu adam tum bunlari kaldiramayarak daga cikacak, babasizligin ne oldugunu cok iyi bilen sizler ona kisaca terorist diyeceksiniz.