Günlük 10 lirayla yaşam savaşı

Günlük 10 lirayla yaşam savaşı
Günlük 10 lirayla yaşam savaşı
İki ay önce iş umuduyla Adana'dan İstanbul'a gelen 4 kişilik aile, yerine yenisinin yapılacağı için yıkılmayı bekleyen metruk bir evde, elektriksiz, susuz ve her gün daha da soğuyan hava koşullarında yaşam savaşı veriyor.

RADİKAL - İstanbul'a geldikten sonra kalacak yer arayan aile Ataşehir'in Yenisahra mahallesinde kentsel dönüşüm alanında bulunan metruk bir eve sığındı. Sığındığı evin sahibi olan müteahhit firma yetkilileri zorda kalan aileye yardım eli uzattı. Aile henüz ne zaman yıkılacağı belli olmayan metruk evde kalmaya başladı.

Tek odalı, yıkık-dökük, elektrik ve suyu olmayan metruk eve yerleşen aile kâğıt ve plastik toplayıcılığından elde ettikleri çok küçük parayla geçinmeye çalışıyor. Tek göz odada kalan 4 kişilik aile komşularının verdiği süngerler üzerinde yatıyor, su ihtiyaçlarını da yine yardımsever komşularından karşılıyor.

"GELİRİMİZ 5-10 LİRA"

Güldüzen (2) ve Çınar (3) adlı 2 çocuk annesi Gülay Sabırtaşlı, kocasının çekçek adı verilen tekerlekli araba ile sokaklarda kâğıt toplayarak evlerini geçindirmeye çalıştığını belirterek, "2 aydır buradayım. Adana'dan geldik. Orada da durumumuz yoktu. Ne elektriğimiz var ne suyumuz. Eşim plastik topluyor. Gelirimiz 5-10 lira. Onunla geçimimizi yapıyoruz" dedi.

"ÇOCUKLAR HASTALANDIĞINDA KOMŞULARDAN İLAÇ ALIYORUM"

Gülay Sabırtaşlı, devletten yardım alamadıklarının da altını çizdi ve şunları söyledi: "Devletten yardım alamıyorum. Daha önce başvuru da yapmadık. Çocukları hastaneye filan götüremiyorum. Hasta oldukları zaman ablamdan veya komşulardan ilaç alıyorum. Bu nedenle hastaneye de götüremiyorum. Buranın kapısı açıktı, ben de sokakta kalıyordum girip oturdum. Ev sahibi de bir şey demedi. Allah razı olsun. Burası yıkılacak ama ne zaman? O zamana kadar oturacağız. Ondan sonrası ne olacak bilmiyoruz. Bize bir süre vermediler. Yıkılana kadar otur, sonra çıkarsın dediler."
DHA-UĞUR AYAZSIN