Günlük, boşanmada delil

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, kadının sevgilisine yazdığı aşk sözcüklerinin bulunduğu günlüğü, boşanma davasında delil kabul etti.

ANKARA - Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, kadının sevgilisine yazdığı aşk sözcüklerinin bulunduğu günlüğü, boşanma davasında delil kabul etti. Genel kurul, kocanın yatak odasındaki bir defteri ele geçirmesinin 'suç' olmadığına hükmetti.
Evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı gerekçesiyle İstanbul'da bir kişi boşanma davası açtı. Kartal 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, davayı reddetti. Temyiz istemini görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ise müşterek hayatı temelinden sarsacak nitelikte bir geçimsizlik mevcut olduğunu belirterek, yerel mahkemenin kararını bozdu. Ama yerel mahkeme kocanın delil olarak gösterdiği günlüğün kadının 'gizlilik alanı'na girdiğini söyleyerek, ilk kararında direndi. Konu, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na geldi.
Genel kurul ise direnme kararını oybirliğiyle bozdu. Genel Kurul kararında, 'günlüğün' delil olarak kabul edilebileceğine hükmedildi:
"Deliller, çalınmış, tehdit ya da zorla elde edilmişse hukuka aykırılık vardır. Koca, eşi ile birlikte yaşadıkları mekânda ele geçirdiği eşine ait fotoğrafları, not defterlerini veya mektupları mahkemeye delil olarak verirse, bu deliller hukuka aykırı yollardan elde edilmediğinden mahkemede delil olarak değerlendirilir. Aynı evde yaşayan kadın, kocanın bu delilleri ele geçirebileceğini bilebilecek durumdadır. Kocanın yatak odasında saklanan bir defteri ele geçirmesi, bu mekân eşlerin müşterek yaşamlarını sürdürdükleri bir yer olduğundan, kadın için gizli mekân kabul edilemez."
'Sadakat zorunluluktur'
Özel hayatın gizli alanlarının, özel hayatın gizli alanını ilgilendiren delillerle ispat edilebileceği ifade edilen kararda, "Nasıl ki, kadın başka bir erkekle müşterek hanedeki yatak odasında sevişirken kocanın kapıyı kırarak içeri girmesinde hukuka aykırılıktan söz edilemezse, ortak yaşanan evde bulundurulan bir not defterinin elde edilmesi de hukuka aykırı olarak değerlendirilemez" denildi.
Kararda, eşlerin evlilik süresince birbirlerine sadık kalmalarının yasal zorunluluk olduğu, kadının bu konulardaki özel yaşamının, kocayı da en az kadın kadar ilgilendirdiği vurgulandı, bu nedenle kadına ait günlüğün delil olarak değerlendirilebileceğine işaret edildi.