Güntekin'in anısı korumada

Ünlü Türk edebiyatçısı Reşat Nuri Güntekin'in 'Çalıkuşu' romanındaki çitlembik ağacı ile 'Dudaktan Kalbe' romanındaki bağ evi, İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ve...

İZMİR - Ünlü Türk edebiyatçısı Reşat Nuri Güntekin'in 'Çalıkuşu' romanındaki çitlembik ağacı ile 'Dudaktan Kalbe' romanındaki bağ evi, İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ve Konak Belediye Meclisi kararlarıyla koruma altına alındı. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Bozyaka Semti Kilimcitepe mevkisindeki Çalıkuşu Mahallesi'nde bulunan bağ evi ve çitlembik ağacının yer aldığı 30 dönümlük alanı kültür ve rekreasyon alanı olarak düzenleyeceklerini söyledi.
Tunçağ, "Reşat Nuri Güntekin'in yaz aylarını burada geçirdiği biliniyor. 'Çalıkuşu' ve 'Dudaktan Kalbe' romanlarını burada yazması, her iki romanda da söz konusu ev ve ağacın ayrıntılı tasvir edilmesi nedeniyle bu anıları unutulmadan gelecek kuşaklara aktarmak istedik. Kurulun alanla ilgili kararını onayladık" dedi.
Güzergâh da değişiyor
'Dudaktan Kalbe' romanındaki bağ evinin çevresindeki metruk yedi evin yıkımını hemen yaptıklarını ve binanın ortaya çıkarıldığını belirten Tunçağ, şunları söyledi: "Bağ evini restore ederek, kütüphane ve kültür salonu oluşturacağız. Bozyaka'ya çıkan cadde ortasında refüjde kalan asırlık çitlembik ağacını da kurtarıyoruz. Yolun güzergâhını değiştirerek, romanda Kamuran'ın Feride'yi dallarına kurduğu salıncakta salladığı bu ağacı yaşatacağız. Dünyada da önemli yazarların eserlerinde konu olan binalar, ağaçlar ya da özel eşyalar koruma altına alınıyor."