Gurbetçi aileye Bulgaristan'da dehşet

Gurbetçi aileye Bulgaristan'da dehşet
Gurbetçi aileye Bulgaristan'da dehşet

Saldırganların araçlarını yaktığı Aksoy ailesi ormanlık alana terkedildikten yaklaşık 6 saat sonra yarı baygın halde bulundu. FOTOĞRAF: fırat keskinkılıç / dha FOTOĞRAF: RAHMİ CİNOKUR / AA

Haber: FIRAT KESKİNKILIÇ / Arşivi

EDİRNE - Almanya’dan Türkiye’deki yakınlarının yanına gelmek için yola çıkan dört kişilik Aksoy ailesinin içinde bulunduğu cip, Bulgaristan’ın başkenti Sofya yakınlarında, ekip otolu, polis kıyafetli ve yüzleri maskeli iki kişi tarafından durduruldu. Şüpheliler, ormanlık alana götürüp para, cep telefonu ve 100 bin avro değerindeki araçlarını gasp ettikleri aile bireylerini ikişerli olarak sırt sırta kelepçeleyip kaçtı. Saldırganların araçlarını yaktığı Aksoy ailesi, bandaj olduğu için bir eli kelepçelenmeyen kızlarının sakladığı cep telefonu sayesinde kurtuldu.
Almanya’nın İngolstadt kentinde çalışan 44 yaşındaki Akın Aksoy ile aynı yaştaki eşi Nalan, üniversiteye hazırlanan kızı 22 yaşındaki Hande ve oğlu 17 yaşındaki Alper ile geçen perşembe İstanbul’daki yakınlarının yanına gitmek için yola çıktı. Akın Aksoy yönetimindeki Volkswagen Touareg marka cip ile yola koyulan ailenin yolculuğu, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’yı 20 kilometre geçtikten sonra kâbusa döndü.

Polis gibi ikaz ettiler
Sirenini açıp arkadan yaklaşan polis otosu görünümündeki araçtan yapılan ikaz üzerine, Akın Aksoy aracını kenara çekti. Araçtan inen polis kıyafetli ve kar maskeli iki kişi, silah zoruyla araçtakilerin ellerini kelepçeledi. Şüpheliler Aksoy ailesini ormanlık alana götürdü. Aksoyların yanlarındaki 4 bin avro para, altın bir kolye ve üç cep telefonunu gasp etti. Hande Aksoy, cep telefonunu pantolonun arka cebine gizledi.
Şüpheliler daha sonra, anne, baba ve iki çocuğunu sırt sırta bileklerinden kelepçeledi. Gaspçılar, Hande Aksoy’un bandaj olduğu için sol eline kelepçe takmadı. Gaspçılar Aksoy ailesinin aracını da alarak uzaklaştı.
Gaspçılar kaçtıktan sonra bir eli boşta olan Hande Aksoy, arka cebinden cep telefonunu çıkardı ve  Bulgar polisini aradı. Yaklaşık 2 saat sonra bölgeye ulaşan polis, önceki gün sabaha karşı aile bireylerini yarı baygın halde buldu.
Olay sonrası çevrede araştırma başlatan polis ekipleri, gasp edilen cipi, iki kilometre ileride boş bir arazide yanmış olarak buldu. Yapılan işlemlerin ardından Aksoy ailesi Büyükelçiliğe teslim edildi. Biletlerini alan aile, otobüs ile Edirne’ye gitmek üzere yola koyuldu. Sabaha karşı saat 03.00’te yurda giriş yapan Aksoy ailesini yakınları karşıladı.
Akın Aksoy, kızının sakladığı cep telefonuyla yardım istediklerini belirterek, “Almanya’ya döndüğümde bu işin peşini asla bırakmayacağım. AİHM’e kadar gideceğim” dedi.