Gurbetçi anne ve çocukları toprağa verildi

Gurbetçi anne ve çocukları toprağa verildi
Gurbetçi anne ve çocukları toprağa verildi
Almanya'da geçen pazar apartmanda çıkan yangında yaşamını yitiren Nazlı Özcan ve 7 çocuğunun cenazeleri, toprağa verildi.

AFYON - Özcan ailesinin Almanya'da yanarak yaşamını yitiren 8 ferdi Afyon'da toprağa verildi. Türk Hava Yolları’na ait uçakla gelen cenazeleri almak için Afyonkarahisar ve çevre beldelerden 5 cenaze nakil aracı ile 3 ambulans havalimanında hazır bekletildi. Cenazeleri taşıyan uçaktan inen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ile Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu karşıladı.

Nazlı Özcan (40) ile boşandığı eşi Süleyman Oruç’tan olan kızı Hatice Oruç (17) ve birlikte yaşadığı Sami Soykan’dan olan çocukları Yılmaz Soykan (14), Abdülkadir Soykan (8), İzzet Soykan (7), Yasin Soykan (6), Ahmet Soykan (3) ile 6 aylık Murat Soykan’ın cenazeleri, Gedik Ahmet Paşa (İmaret) Camii avlusunda yan yana sıralandı. Cenaze namazı öncesi Nazlı Özcan’ın boşandığı eşinden olan Hatice Oruç’un yakınları, kızın tabutuna sarılarak uzun süre gözyaşı döktü. Anne Nazlı Özcan’ın gelinliğini Hatice’nin tabutunun üstüne koyan kızın dedesi Yılmaz Oruç, "Gelinlik giyemeden toprak oldu. Kızım seni annenin gelinliğiyle mi uğurlayacaktık?" dedi.

Yangında, birlikte yaşadığı eşi Nazlı Özcan ve 6 çocuğunu kaybeden baba Sami Soykan cenazede ayakta durmakta zorluk çekti. Cenazede, Nazlı Özcan’ın ilk eşinden olan ve olay gecesi teyzesinde kaldığı için yangından kurtulan 15 yaşındaki Halil Oruç da hazır bulundu. Afyonkarahisar Ak Parti Milletvekili Sait Açba ile yakınlarının ellerinden tuttuğu Sami Soykan’a, arkasından sarılan bir yakını da ayakta durması için destek verdi.

8 imam tarafından ayrı ayrı kıldırılan cenaze namazlarının ardından tabutlar cenaze aracına kadar Afyonkarahisarlıların omuzlarında taşındı.

Cenazeler, Afyonkarahisar İmaret Camii’nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra Afyon Kocatepe Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.


BAKAN BOZDAĞ: İKİNCİ OTOPSİ İÇ HUKUK GEREĞİ

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yangında hayatını kaybeden 8 kişiye Almanya’dan sonra Türkiye ’de de otopsi yapılmasının iç hukuk kuralları çerçevesinde gerçekleştiğini belirtti. Bozdağ, otopsiyle, spekülasyonların da önüne geçilmesinin amaçlandığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Almanya’da çıkan yangında hayatını kaybeden 8 Türk’ün cenaze törenine katılmak üzere, Afyonkarahisar’a geldi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte önce Afyonkarahisar Valiliği’ni ziyaret eden Bozdağ, Valilik binasından cenaze namazının kılınacağı İmaret Camii’ne yürüyerek gitti. Cami girişinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bozdağ, cenazelere neden ikinci kez otopsi yapıldığına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

"Onun bizim kendi iç hukukumuzla ilgili bir yönü var. Türkiye’nin kendi mevzuatı çerçevesinde böylesi hadiselerde ölüm vuku bulduğu zaman otopsi yapılır. Dışarıda otopsi yapılmış olması bu otopsinin yapılmasına engel değildir. Birinci nedeni bu, rutin bir işlem. İkinci nedeni ise Türkiye’de yaşanan bazı olaylar nedeniyle büyük acıları, tecrübeleri oldu geçmişte. Buna dair insanların kafalarında sorular da oluştu. O soruları ortadan kaldırmak, spekülasyonların önüne geçmek ve kamuoyunu tatmin etmek açısından da burada ayrıca yasal bir zorunluluk olmasa bile böylesi bir faydası var. Bu bir güvensizliğin sonucu yapılmış otopsi değil. Bir zaruretin sonucu yapılmış bir otopsi."

'KESİN DELİLLER YOK'
Otopsi sonucunda henüz kesin delillere ulaşılmadığını belirten Bozdağ, bu konuda Almanya ile Türkiye’nin birlikte çalışabilecekleri mesajını verdi. Bozdağ, şöyle devam etti:

"Elimizde somut veriler yok. Bütün değerlendirmeler kişilerin akıl yürütmeleri sonucu ortaya koydukları görüşlerden hareketle yapılıyor. Henüz deliller tam anlamıyla değerlendirilmiş değil. Delillerin tamamı incelendikten sonra, bu incelemeleri teknik uzmanlar, uzmanlıklarının gereklerine riayet ederek yaptıktan sonra somut olarak ortaya çıkacaktır. Bizim Türkiye olarak söylediğimiz şey, bu delil incelemelerinin bütün ihtimalleri dikkate alarak yapılması, doğru ve sağlıklı yapılmasıdır. Biz bu noktada Türkiye olarak da bu süreçte Alman makamlarıyla beraber çalışmaya hazır olduğumuzu da dün ifade ettim. Böyle bir şey olursa biz bu noktada birlikte de çalışabiliriz. Allah böyle bir hadiseyi hiçbir insana yaşatmasın. Dileğimiz, temennimiz odur." (Ajanslar)