Gurbetçilere Almanya'da yaşama dersi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Almanya'da yaşayan ya da bu ülkedeki ailesinin yanına gitmek isteyen Türklere, Alman vatandaşlığı eğitimi verecek.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

BOLU - Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Almanya'da yaşayan ya da bu ülkedeki ailesinin yanına gitmek isteyen Türklere, Alman vatandaşlığı eğitimi verecek.
Alman hükümetinin Alman vatandaşlığına geçmek isteyenlerin anayasa, çalışma hukuku, bilgi edinme yasası gibi konularda bilgi sahibi olmasını isteyen bir yasayı yürürlüğe sokması üzerine Abant İzzet Baysal Üniversitesi uzaktan eğitim projesi hazırladı. Maliyeti 470 bin avro olan ve AB'ye sunulan proje kabul edildiği takdirde, projeden yararlanmak isteyen gurbetçi Türkler eğitim için Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne kayıt yaptıracak. Bu yeni öğrencilere bir şifre verilecek ve bu şifreyle internetten uzaktan eğitim programına girerek eğitim almaları sağlanacak.
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç, Almanya'da yaşayan yabancıların yaşam kalitelerinin yükseltilmesi amacıyla bir yasa çıkarıldığını anımsatarak, "Bu yasa Alman vatandaşlığına geçmek isteyen yabancıların Alman anayasası, çalışma hukuku, bilgi edinme yasaları, vatandaşlık hukuku ve benzeri birçok konuda özel bir sınavdan geçirilmesi ve başarılı olanların vatandaşlığa alınmasını karara bağlamıştı. Yine aynı yasayla ailelerin birleştirilmesi amacıyla Almanya'ya eş durumundan gelenlerin de belirli bir düzeyde Almanya bilgisine sahip olması şart koşulmuştu. Biz bunun ancak uzaktan eğitimle mümkün olabileceğini düşündük" dedi.
Kılıç'ın verdiği bilgiye göre Almanya'da henüz vatandaşlığa geçmemiş yaklaşık 1 milyon civarında Türk var. Her yıl yaklaşık 10 bin Türk ailelerin birleştirilmesi kapsamında ve evlenerek Almanya'ya gitmek istiyor.