Gurbetçiye 'aile ateşeliği'

Gurbetçiye 'aile ateşeliği'
Gurbetçiye 'aile ateşeliği'
Yunus'un Hollanda'da ailesinden alınıp lezbiyen çifte verilmesi hükümeti harekete geçirdi. Ailelerin sorunlarıyla aile ataşeliği ilgilenecek.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Hükümet, Hollanda’da yaşayan Azeroğlu ailesinin çocuğunun alınıp lezbiyen bir çifte verilmesiyle ortaya çıkan soruna el attı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın son bakanlar kurulu toplantısında verdiği talimatla bir ‘aile ataşeliği’ kurulması için çalışmalar başladı.
Iğdırlı Azeroğlu ailesinin dramı geçen hafta Türkiye kamuoyuna da yansıdı. En küçük çocukları olan Yunus’un Hollandalı lezbiyen aileye verilmesine karşı ailenin başlattığı girişim sonuçsuz kaldı. Lahey Mahkemesi, anne Azeroğlu’nun velayetini elinden alarak lezbiyen aileye verdi. Bunun üzerine anne Azeroğlu, oğluyla ilgili yardım çağrısında bulundu.

Başbakan talimat verdi 

İşte bu gelişmeler karşısında hükümet bundan sonra böyle bir sorunla karşılaşmamak ve yurtdışındaki ailelere daha yakından destek olabilmek için dış politikada bir ilki başlatma kararı aldı. Başbakan’ın talimatı ile bir aile ateşeliği kurulması için düğmeye basıldı. Hükümetin son kararı olan aile ateşeliğine ilişkin bilgi veren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Başbakanımız talimatı verdi. Yurtdışında aile müşavirleri, aile ve sosyal politikalar müşavirlikleri, ataşelikler oluşturacağız ve her ülkede bir müşavirimiz, konsoloslukların olduğu yerde ataşelerimiz olacak. Onlar, ailelerin sorunlarıyla ilgilenecek” dedi.
Bozdağ, Almanya’da meydana gelen yangında 7 cocuğuyla beraber hayatını kaybeden Nazlı Özcan’ın geride kalan 2 oğluna da sahip çıkacaklarını açıkladı. Bozdağ, Nazlı Özcan’ın oğulları Halil ve İbrahim’in Gençlik Dairesi eliyle başka ailelere verilmesinin önleneceğini söyledi. Bu konuda Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve Yurt Dışı Türkler Başkanı Kemal Yurtnaç’ın görevlendirildiği öğrenildi. Halil ve İbrahim’in bakıcı aile olarak teyzelerinin yanına verilmesi için çalışma yapılacağı söyleniyor. Halil ile İbrahim’in eğitim masraflarının Türkiye tarafından karşılanması yönünde çalışmalarda yapılıyor.

Yunus’u almışlardı

Yurtdışındaki Türk ailelerin küçük çocuklarının alınıp başka ailelere verilmesi Azeroğlu ailesinin yaşadığı dramla Türkiye kamuoyuna yansımıştı. Hollanda’da Yunus, ailesinden alınıp lezbiyen bir çifte verildi. Aile hukuk mücadelesi başlattı. Ancak Lahey Mahkemesi, annenin velayetini alarak lezbiyen çifte verilmesine karar verdi.